szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felügyelőbizottság tagjai csak az MNB-ből kapnak havonta bruttó egy- és ötmillió forint között – viszont mindegyiküknek akad valamilyen mellékes bevételi forrása is.

Vagyonnyilatkozatok 2023
Újdonságok lehetnek a 2023-ban közzétett képviselői vagyonnyilatkozatokban, miután az utóbbi egy évben többször hozzányúlt a parlament a bevallási rendszerhez. Most is árgus szemmel figyeljük majd a bevallásokat, kérdés, hogy teljesebb képet kapunk-e idén a politikai vezetők vagyoni helyzetéről.
Friss cikkek a témában

Ahogy az országgyűlési képviselőknek, úgy a köztisztviselőknek, így az ország pénzügypolitikájára hatással bíró Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottsági tagjainak is le kellett adniuk január 31-ig friss vagyonnyilatkozatukat. Ezekből szemezgettünk.

A legkirívóbb vagyon Papcsák Ferencnél, az MNB felügyelőbizottságának elnökénél halmozódott fel. A volt zuglói polgármesternek egy könyv- és térképgyűjtemény mellett akad egy ritkaságnak számító veterán autója, egy Morgan Car 2x2-ese is, állampapírokban pedig nyolcvanmillió forintot tart, míg befektetési alapokban négymillió forintos értékben vannak befektetési jegyei.

Betéti számlán 200 ezer eurót tart, takarékbetétben pedig harmincmillió forintja van, készpénzben pedig 35 milliót tart vagyonnyilatkozata szerint. 24 millió forintot valószínűleg kölcsönadott – ennyit ugyanis más szerződés alapján követel valakitől. Meglepő, de Papcsáknak hitele is van: 93 millióval tartozik banknak, hétmillióval pedig – adóstársként – magánszemélynek.

Papcsák a felügyelőbizottság elnökeként magát a négyes bérkategóriába ikszelte be, ami azt jelenti, hogy havonta bruttó egy- és ötmillió forint között keres. Viszont korántsem csak onnan vannak bevételei: ügyvédi irodáján keresztül havi bruttó kilencmillió forintot kap, de elnökként ő vezeti a Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítványt is, ezért pedig havonta bruttó ötszázezer és egymillió forint közötti fizetést kap. Mindemellett a Széchenyi Tőkebefektetési Alapnál a Befektetési Bizottságban is elnök, igaz ezért „csupán” 200 és 500 ezer forint között kap pénzt. Mindemellett ingatlant és szántót is kiad bérbe, ezekkel pedig egy- és ötmillió forint közötti összeget keres havonta.

Asztalos Viktor József nevén 118 négyzetméteres 11. kerületi, 2015-ben vásárolt ingatlanán kívül nincs más lakás, nagy értékű vagyontárgya – autója vagy bármilyen gyűjteménye – nincs. Állampapírban viszont 130,3 millió forintot tart, ez pedig tavalyi vagyonnyilatkozatával összevetve 3,7 millió forintos növekedést jelent. Asztalos önkéntes nyugdíjpénztárban 12,5 millió forintot tart – ezt az összeget hatszázezer forinttal sikerült feltornásznia egy év alatt. Az MNB felügyelőbizottsági tagjaként ugyan a négyes jövedelmi kategóriába tette magát (egy- és ötmillió között keres), viszont nem ez az egyetlen bevételi forrása: dolgozik az Államadósság Kezelő Központnál is, ahol fél- és egymillió között van a fizetése, de ahogy Papcsák, úgy ő is tagja a Széchenyi Tőkebefektetési Alap Befektetési Bizottságának, sőt, a Start Garancia Zrt. felügyelőbizottságának is elnöke. Ha mindez nem lenne elég, a Pénzügyminisztériumnak is bedolgozik elemző közgazdászként.

Banai Péter Benő a Pénzügyminisztérium államtitkáraként kapásból egy- és ötmillió forint között keres, mindemellett azonban lakáskasszában tart 3,5 millió forintot, önkéntes magánnyugdíjpénztárában pedig 11,4 millió forintja van. Bankszámláján viszont csak 3,5 millió forintot tart. Kuratóriumi tagja a Magyar Kultúráért Alapítványnak, az Államadósság Kezelő Központnak, és neki is van olyan ingatlana és szántója, amit kiadásra használ csupán.

Madarász Lászlónak nincs ingatlan a nevén, ahogy nagy értékű vagyontárgy sem. Részesedése van viszont 6793 darab részvény képében egy francia nyugdíjalapban, aminek minden részvénye 54,93 eurót ért vagyonnyilatkozata összeállításakor. Ez 150 millió forint. Bankban 5,2 millió forintot tart, devizaszámláján 21,3 millió forintnak megfelelő eurója van. Az MNB felügyelőbizottsága mellett szintén felügyelőbizottsági tagja a Mol Petrolkémia Zrt.-nek és a Libri–Bookline-csoportnak is, de nagy összeget ezekben nem keres. Egy- és ötmillió forint közötti pénz neki az MNB-ből és a kormány káderképzőjének számító Mathias Corvinus Collegium alapítványi tagságából jár, valamint lakások bérbeadásából jár.

Nyikos László az MNB felügyelőbizottságának pénzügyileg talán legvisszafogottabb tagja – ha hihetünk friss vagyonnyilatkozatának. Nyugdíjas már, nyugdíjként pedig havi bruttó 200 és 500 ezer forint közötti összeget kap – de azért emellett felveszi a felügyelőbizottsági tagoknak járó egy- és ötmillió forint közötti összeget is.

Szényei Gábor András nevén sincs nagy értékű ingóság, két érdi ingatlan viszont igen – egyikhez 1998-ban, másikhoz 2006-ban jutott. A bankszámláján 12 millió forintot tart, az MNB mellett pedig dolgozik az Országgyűlés Hivatalában is, amiért havi bruttó ötszázezer és egymillió forint közötti összeget kap.