18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Szexmunka akár 12 évesen? Egyre fiatalabb lányok sodródnak prostitúcióba

GettyImages-175544606

Már kiskamaszként prostituálódhatnak a lányok Magyarországon is: nemritkán családjuk kényszeríti őket ebbe a helyzetbe. A prostitúció és az ahhoz kapcsolódó emberkereskedelem megfékezésére újfajta modell kell.

Bár ma Magyarországon a hivatalos adatok 10-15 ezer főre teszik a prostituáltak számát, ez a szám csak az utcai, jól látható prostitúcióra nyújt rálátást. Betlen Anna, a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség (Női Érdek) munkatársának közpolitikai ajánlásában szereplő adatok szerint a 15–40 éves korosztálynak akár másfél-két százaléka, azaz 30-40 ezer nő is érintett lehet Magyarországon emberkereskedelemben és prostitúcióban.

Az interneten, lakásokban és bordély jellegű intézményekben zajló prostitúció ezeket a nőket elrejti a szemek elől,

használóik pedig a velük szemben gyakorolt kihasználó, tárgyiasító, megalázó, akár erőszakos gyakorlatot viszik haza otthonaikba, nemritkán partnereikhez, akiket akár meg is fertőzhetnek különböző szexuális úton terjedő betegségekkel. Habár a jelenlegi hazai gyakorlat a prostituáltak használóit bünteti, a kiskorú áldozatokat pedig nem, közel sem jelent ideális megoldást a helyzet kezelésére.

Más modell kell a prostitúcióval szemben

Létezik egy olyan nemzetközi modell, amely komplex felfogásával másképp kezeli a prostitúciót, mint a jelenlegi hazai gyakorlat – ezt a modellt mutatta be a Női Érdek „A nők jövője az egyenlőség” címet viselő konferenciáján. Az Egyenlőség Modell egy svéd rendszer, amely több ponton nyújt segítséget a prostituáltaknak arra, hogy kiléphessenek ebből a mókuskerékből, mint a mai hazai gyakorlat, holisztikus szemléletben nyújt lehetőséget arra, hogy az emberkereskedelem és a prostitúció összefonódó hálójától megszabadulhassanak az érintettek.

„Az európai szexkereskedelemben szereplők közül tízből kilencen kilépnének, ha tudnának. Sokan azért lettek prostituáltak, mert emberkereskedők áldozatai lettek, akaratuk ellenére adták el őket”

– mondta el a konferencián Juhász Borbála genderszakértő, aki szerint bár az emberkereskedelem tágabb fogalom a prostitúciónál, a szexmunkási sorban tartás beletartozik abba, hiszen a munkaalapú kizsákmányolás része. Az is előfordulhat tapasztalatai szerint, hogy a még jó formában levő nőt prostituáltként dolgoztatják, majd amikor erre már nem alkalmas, akkor egy tanyán csicskáztatják, ezzel végleg megpecsételve sorsát.

Ezt senki sem választja önként – a prostitúcióba gyakran az emberkereskedelem révén kerülnek be a nők
Ezt senki sem választja önként – a prostitúcióba gyakran az emberkereskedelem révén kerülnek be a nőkmicrogen / Getty Images Hungary

Az emberkereskedelemmel fonódik össze a prostituálás

A számok is rámutatnak az emberkereskedelem és a prostitúció szoros kapcsolatára: az Európai Unióban zajló emberkereskedelem 65 százaléka szexuális kizsákmányolás miatt történik, az áldozatoknak pedig 95 százaléka nő. 

A prostitúció intézménye a nőket sújtja igazán – a prostituáltak 90 százaléka nő, vásárlóik 97 százaléka pedig férfi.

A szexmunkából élni kényszerülők közel háromnegyedét a 13–25 éves korosztály tagjai adják – Juhász Borbála tapasztalatai szerint ugyanakkor ez tolódik lefelé, ma már az is megtörténik, hogy egy lány akár 12 évesen csúszik bele a prostitúció világába.

Az Egyenlőség Modell a futtatók és a bordélyok kriminalizálásával, valamint a testüket árulók dekriminalizálásával igyekszik változtatni a helyzeten. A szexvásárlót felelősségre vonja annak a szemléletnek a jegyében, mely szerint senki nem lehet egyenlő, addig, amíg akár csak egy nőt is prostituálnak.

A modell alappillérei a következők:

  • A testét áruló személy nem büntethető.
  • Tanácsadási, egészségügyi és a prostitúcióból való kilépést segítő programokat tesznek számára elérhetővé.
  • A kerítők büntethetők.
  • A szexuális szolgáltatásokat tilos reklámozni.
  • Az erőszakmentes szexualitás fontosságát igyekeznek a közvéleményben tudatosítani.

A program jelenleg Svédország mellett Kanadában, Írországban, Észak-Írországban, Norvégiában, Izlandon, Franciaországban és Izraelben is fut, következőként Spanyolország csatlakozhat hozzá – és azért küzd az uniós női lobbi, hogy az EU tagállamai, valamint maga az Európai Unió is elfogadja azt.

A legalizáció nem megoldás a modell szerint
A legalizáció nem megoldás a modell szerintPhoto by Stuart Gleave / Getty Images Hungary

A svéd sikerek adnak reményt

A modell működőképességét bizonyítja, hogy a szexvásárlások száma nemcsak Svédországban esik régóta, de Norvégia is hasonló trendeket mutat fel, és a modellt 2016-ban bevezető Franciaország egy 2018-as jelentése is erről számol be.

Svédországban már 1999 óta működik a modell Anna Ekstedt, az emberkereskedelem elleni küzdelemért felelős különleges megbízatású svéd nagykövet szerint.

„A probléma gyökerét kell kezelnünk – a keresletet. Azért van prostitúció, mert van, aki fizet érte”

 – mondta el a nagykövet a konferencián. A prostitúciót mint nők elleni erőszakot értelmező Ekstedt szerint a modell a piacot felborítva állítja helyre az egyenlőséget, és ehhez nemcsak szabályozást hív életre, hanem a megelőzésben és az áldozatsegítésben is erősen tevékeny.

„A társadalmi normákat kell megváltoztatni” – magyarázza, hozzátéve, azt is látják, hogy – ahogyan egyébként Magyarországon is – egyre inkább az internetre tevődik át ez a fajta tevékenység, ezért a modellt is folyamatosan adaptálni kell a helyzethez.

A svéd gyakorlatban olyannyira holisztikusan foglalkoznak a prostitúcióval, hogy a használók is kérhetnek terápiás segítséget tőlük ahhoz, hogy le tudjanak számolni a szexvásárlás gyakorlatával, illetve már az iskolákban is a szexuális nevelés részévé teszik a beleegyezés fontosságát.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek