Megháromszorozódott az Európába behozott amerikai cseppfolyósított földgáz mennyisége

2022. november 25. – 12:01

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európába irányuló amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítmányok mennyisége 2021-hez képest mintegy háromszorosára nőtt 2022 első hét hónapjában – írja a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) tanulmánya alapján az MTI.

A MEKH szerint a korábbi években az volt jellemző, hogy a bővülő kínálat jelentős részét az ázsiai piacok vették fel. Az ázsiai kereslet tíz év alatt közel 200 milliárd köbméterrel emelkedett, Európában pedig folyamatosan épültek ugyan az LNG-terminálok, de a kihasználtságuk csak 30 százalék körül alakult, 2022-ben viszont teljesen új helyzet állt elő az LNG-piacon.

Ázsiában a zéró-Covid politika következtében és az emelkedő árak hatására csökkenő gázfelhasználás miatt megtört a kereslet emelkedése, ugyanakkor Európa az orosz vezetékes szállítások drasztikus csökkenése miatt jelentős LNG-kereslettel jelent meg a piacon. Míg Kína 2022 első nyolc hónapjában 16 milliárd köbméterrel kevesebb LNG-t használt, addig Európában 37 milliárd köbméterrel emelkedett az LNG-import.

2021-ben az Egyesült Államok csak 8 milliárd köbméter LNG-t juttatott Európába, ez a mennyiség 2022 első hét hónapjában 23,2 milliárd köbméterre nőtt.

Mivel ugyanebben az időszakban az Egyesült Államok teljes LNG exportja csak 8 milliárd köbméterrel emelkedett, a többlet szállítás közel fele az ázsiai szállítások átirányításának köszönhető – állapította meg a MEKH.

Az európai LNG-terminálok kihasználtsága továbbra is változatos képet mutat. Amíg az Atlanti-óceánhoz és a Földközi-tengerhez is kapcsolatokkal rendelkező Spanyolországban októberben már a 80 százalékot is elérte a terminálok kihasználtsága, addig Lengyelországban és Litvániában a Balti-tengernél 50 százalék alatt maradt a kihasználtság- jegyezte meg a hivatal.

Miután az orosz földgázszállítások akadoznak, Európa pedig megpróbálja függetleníteni magát az orosz gáztól, az egyik kurrens energiahordozó a cseppfolyósított földgáz (LNG) lett. Ez is fosszilis termék, ráadásul a kezelésével és szállításával együtt még nagyobb a szén-dioxid- és metánkibocsátása, mint a vezetékes gázé, és ez nem könnyíti meg azt, hogy 2050-re klímasemlegessé váljon a világ – írtuk a megnövekedett LNG-szállítmányokról korábban a Telexen. Ebben az cikkben részletesen elemeztük az előnyeit és hátrányait, valamint környezeti és gazdasági hatásait is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!