eur:
392.95
usd:
365.77
bux:
66585.98
2024. április 26. péntek Ervin
Iszlamista tálib fegyveres járőrözik Kabulban 2021. szeptember 4-én. Afganisztánban augusztus 15-én kerültek hatalomra a radikális iszlamista tálib lázadók, akiket húsz évvel ezelőtt fosztott meg hatalmuktól az Egyesült Államok vezette nemzetközi katonai koalíció. Az utolsó amerikai katonák augusztus 31-én távoztak az országból.
Nyitókép: MTI/AP/Vali Szabavun

A foci-vb akasztja meg az afgánok Amerikába menekítését

Katar felfüggeszti a menekülőket szállító járatokat a világverseny idejére.

Több forrás szerint is azt tervezi Katar, hogy a novemberben kezdődő futballtorna idejére leállítja az evakuációs járatokat: így tudják a menekültek képviselői, kongresszusi képviselők és egy, a katari kormány terveit ismerő forrás is az NBC News cikke szerint.

Már most is több tízezren várnak arra, hogy kimenekítsék őket a tálibok uralta országból: az érintett afgánok az Egyesült Államok hadseregének dolgoztak korábban.

Katar az amerikai kormánnyal együttműködve heti rendszerességgel járatokat indít Kabulból a katari fővárosba, Dohába az Egyesült Államokba áttelepülni szándékozó afgánok számára. Miután a menekülők megérkeznek egy Dohán kívüli amerikai katonai bázisra, az afgánok papírjait az amerikai hatóságok felülvizsgálják, legtöbbjük pedig továbbutazik az Egyesült Államokba.

November 20-án azonban nyitóünnepséggel, valamint az első mérkőzéssel megkezdődik a futball-világbajnokság:

Katar azt tervezi, ekkor felfüggeszti a járatokat, januárig nem is lehet azokra jegyet foglalni.

A döntés híre már terjed Afganisztánban.

"Minden ajtó zárva, Nincs remény nekem és a családomnak" – mondta egy afgán férfi, aki még Afganisztánban várja, hogy kimenekítsék.

Azok az afgánok, akik megpróbálták még idénre jegyet szerezni egy dohai járatra, e-mailt kaptak, amelyben az szerepel, hogy januárig ez nem lehetséges. Jelenleg még működik a dohai járat. Becslések szerint

nagyságrendileg 128 ezer afgán kért különleges vízumot Amerikába

– ez a lehetőség azok előtt áll nyitva, akik tolmácsként, sofőrként vagy más munkakörben dolgoztak az amerikaiaknak az elmúlt két évtizedben. A szám folyamatosan nő azóta, hogy 2021 augusztusában Amerika kivonult Afganisztánból.

A Biden-kormány nem adott közre pontos számot azzal kapcsolatosan, jelenleg hányan várnak vízumukra: 2021 januárja óta 18 ezer ilyen vízumot adtak ki. Emberjogi szervezetek szerint a korábban az amerikaiaknak dolgozó afgánokat a tálibok üldözik, verik és akár meg is ölik. Egy, az afgánokat támogató nonprofit szervezet szerint ha a jelenlegi sebességgel halad a vízumok elbírálása, 18 évbe fog telni kimenekíteni minden arra jogosult afgánt az országból.

Katar washingtoni nagykövetsége nem válaszolt a megkeresésre.

Katar uralkodója, Tamim bin Hamad Al Thani sejk arról panaszkodott, hogy országát – az első arab államot, amely a világbajnokság házigazdája lehet – "példátlan kritikai kampány" érte a torna előkészületeivel kapcsolatban, és visszautasította a stadionok és más épületek építésében segédkező vendégmunkások kizsákmányolásának vádját.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×