Kezdőlap Gazdaság Régi épületek...

Régi épületek újulnak meg Siklóson, arányaiban komoly támogatásért

Cikkünk frissítése óta eltelt 1 év, a szövegben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavulhattak.

A régi épületek homlokzata egymás után szépül meg Siklóson az önkormányzati kezdeményezés segítségével. A főutcát nem csak az itt élők, hanem a városba látogatók is kedvelik, így nem mindegy, milyen képet mutat. Az ehhez kapcsolódó pályázati lehetőségről és annak fontosságáról Riegl Gábor polgármester beszélt lapunknak.

Miért tartja fontosnak a képviselő-testület, hogy komoly összeggel áldozzon a társasházak homlokzatának felújítására?

– Korábban megalkották a településképi rendeleteket, ebben mindig is benne volt az az üzenet, hogy ne hatóságosdit játszunk, ne csak kötelező előírásokat adjunk a magántulajdonosoknak, társasházaknak, hanem próbáljunk meg ehhez valamilyen anyagi segítséget is nyújtani. Van egy történelmi belvárosunk, mely a város arculatát meghatározza, nagyon nem mindegy, mivel találkozik az ember, egyrészt turistaként, másrészt pedig, hogy a siklósiak milyen épített környezetben élnek. Ez volt az az indíttatás, melynek mentén elindult az a kezdeményezés, hogy az önkormányzat is szeretett volna hozzájárulni ezekhez a felújításokhoz.

Mi az újdonság a korábbi lehetőségekhez vagy a környékbeli települések hasonló támogatásaihoz képest?

– Nem is feltétlenül ez az újdonság, mert más településen is biztosítják ezt, inkább az arányokra hívnám fel a figyelmet. Szintet léptünk a nagyságrendekkel kapcsolatban, ezek a támogatások általában pár százezer forintosak. Mi viszont azt láttuk, hogy ha valaki minőségi módon szeretne hozzányúlni az ingatlanához, nagy társasházakról, üzletportálokról beszélünk, illetve tetőfelületről és homlokzatról beszélünk, akkor nem érte meg nekiállni ezeknek a munkáknak. Nem azért, mert nem szerették volna a tulajdonosok, hanem, mert annyira drága lett minden, hogy ha ehhez nem kaptak támogatást, önerőből nem tudták megoldani. Így azt mondtuk, hogy lépjünk ebben szintet és meghatározunk éves szinten egy keretösszeget.

Ki vagy kik döntenek a beadott pályázatokról, illetve az odaítélt keretösszegről?

– Egy szakmai grémium ítéli oda az arra érdemes társasházaknak, akik pályázatot nyújtottak be. A bizottság dönti el, hogy megfelel-e a pályázat a kiírásoknak, szakmailag támogatható-e a tartalom. Ebben fontos szerepe van a város főépítészének, a műemlékvédelmi szakértő kollégának és a PTE főépítészének, akik tagjai ennek a zsűrinek.

Évente hány pályázó nyer?

–Milliós nagyságrendű támogatásokat tudunk adni, idén hatmillió forintos keretösszegről döntött a képviselő-testület. Az is az egyik fő cél volt, hogy ez a keret ne legyen nagyon elaprózva, hogy minden évben 2-3-4 épület újulhasson meg. Ez így már egy látható, nagyobb összeg. 2022-ben volt olyan, aki a maximális kétmilliós keretösszeget el is nyerte. Ha ennek a két-háromszorosát el is költik az épületre, akkor is jelentős segítség, ha mi oda tudjuk adni a 30-40 százalékát. Nem biztos, hogy minden évben tud a képviselő-testület ekkora összeget erre szánni, áldozni, hiszen ez egy nem kötelező feladat, de egy rendkívül fontos.

Mely épületek homlokzata újult meg 2022-ben?

–Hat-nyolc épület újult vagy újul meg, emblematikus épületekről beszélünk, a postával szembeni bolt, illetve a Borozó műemlék épület melletti ingatlan. Négy nyertesünkből kettőnél már elkészültek a felújítások. Fontos, hogy év elején, gyorsan szülessenek meg ezek a pályázati kiírások, hiszen látjuk azt, hogy nagyon elhúzódnak a munkák. Időbe telik a kivitelező megkeresése, szerződés aláírása, a munka maga. Ez viszonylag hosszú folyamat, de az adott évben meg kell valósulnia.