szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az éjszaka közepén tényleg jobb azzal foglalkozni, amivel ilyenkor kell: aludni.

Számos kutatás tett már utalást arra vonatkozóan, hogy az agy másképp kezd működni, ha az egyén nem alvással tölti az éjszakát. Ezek közé sorolták azt is, hogy éjfél után a negatív érzelmek sokkal erőteljesebben jelentkezhetnek, és a gátlások is jobban oldódnak.

Egy, a Frontiers in Network Psychology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint mindennek a cirkadián ritmushoz lehet köze. Reggel például pozitívabban tekinthetünk a dolgokra, és ilyenkor a szervezet órája is az ébrenlétre van beállítva. Ez a pozitív hatása azonban az éjszaka közeledtével csökken, miközben a testünk megkezdi a felkészülést az alvásra.

De ha az alvás elmarad, akkor az a tudatállapotra is hatással lehet.

A Harvard Egyetem neurológusa, Elizabeth Klerman szerint az elméletet több dolog is igazolhatja: az önkárosítás és az öngyilkosság gyakoribb éjszaka, mint nappal, és a kábítószerfüggők is nagyobb arányban nyúlnak a szerhez éjjel. Ennek persze az is lehet a magyarázata, hogy éjjel kevesebb ember mozog az utcán, az egyén rejtve marad, de a kutatók úgy vélik: a neurológiai változásokat sem szabad figyelmen kívül hagyni. Éppen ezért újabb, alaposabb vizsgálatokat szorgalmaznak.

A szakértők hozzáteszik: az eredmények azért is hangsúlyosak, mert világszerte rengeteg ember dolgozik éjjel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.