4p

Egyre kevesebben tudják vagy akarják megfizetni az új ingatlanokat.

Putyin sem tudja megállítani a határon az inflációt. Ennek kiváló példája a lakáspiac, ahol immár csillagászati árak vannak. Több felmérés is készült, a legfrissebb a Knigth Frank nemzetközi ingatlan tanácsadóé. Eszerint Szentpéterváron, ahol egyébként sokáig markáns volt az új társasházi lakások iránti kereslet, az elmúlt 12 hónapban 22 százalékkal mentek fel a lakásárak. Most 566 ezer rubelt kérnek egy négyzetméterért. 

Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com
Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com

Moszkvában hasonló a dinamika. Mindkét nagyvárosban visszafogottabbak lettek a vevőjelöltek, sok fejlesztőnek kellett csökkenteni az árat, így a kivitelezési költségek drámai emelkedését nem tudták maradéktalanul érvényesíteni. Szentpéterváron még így sem sikerült több új lakást eladni, mint 2021 azonos időszakában, sőt, 26 százaléknyi eladatlan ingatlan van a nyakukon.

Egy júliusi szakmai konferencián több érintett cég és elemző is 2021-hez képest legalább 25 százalékos visszaesést jósolt 2022-re az új építésű lakások értékesítésében az egész országot tekintve. Utoljára 2015-ben volt ekkora zuhanás a megelőző évhez képest. Szinte mindannyian azt mondták, hogy a megdrágult jelzáloghitelek miatt sokan elhalasztják vásárlást. Akkor két év kellett a piac visszakapaszkodásához, most talán még többre lesz szükség. Azt is mondták, hogy elfogyott a támogatott lakáshitelre szánt állami keret, így a vevőknek nem marad más, mint a piaci alapú, nyilvánvalóan drága hitel.

Kissé olcsóbb lett Szentpétervár

A 2010 után épült, tehát korszerűnek mondható használt lakások átlagos négyzetméterára a Néva parti városban jelenleg 551 ezer rubel, ez viszont 4 százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Az eladók tehát kénytelenek voltak kicsit engedni, hiszen mérséklődött a kereslet.

Az eladatlan készleteket növeli, hogy a már futó beruházások során elkészült lakások száma és összterülete növekedett az idei első félévben. Az orosz statisztikai hivatal eheti közlése szerint júniusban 8,1 millió négyzetméternyi lakást adtak át a kivitelezők a fejlesztőknek, ez 5,6 százalékkal több, mint 2021 azonos hónapjában. Az első hat hónapot nézve 52,6 millió négyzetméter a végösszeg, ez brutális, 44,2 százalékos emelkedés a tavalyi első félévhez képest.

A korrektség jegyében azért megjegyezzük, hogy itt erős a bázishatás, hiszen tavaly a Covid miatt Oroszországban is lelassultak az építkezések. Ám ez a lassulás csak a tervezetthez képest értendő,  hiszen a teljes 2021-es évet nézve nem volt visszaesés az azt megelőző évhez képest, sőt: 2021-ben összesen 92,6 millió négyzetméternyi lakást fejeztek be, ez az eredmény 12,7 százalékkal jobb mint a 2020-ban elért.

A tanácsadó cég képviselője szerint az orosz befektetők és a szimpla vásárlók figyelme azután fordult a hazai új építésű projektek felé, hogy a háború miatt az orosz állampolgárok európai ingatlanvásárlásait erősen korlátozták. Péterváron főleg a divatos folyóparti területeken lévő, nagy belmagasságú, jó beosztású és főleg jó állapotú használt lakásokat keresik, köztük a külföldiek is. 

Zuhant a rubel, futottak a lakásokért

 Az orosz lakáspiaci forgalomra erős hatással volt a háború elején a rubel óriási értékvesztése, illetve a hitelkamatok durva megemelkedése. Emlékezzünk: a jegybank 20 százalékra vitte fel az alapkamatot, értelemszerűen a jelzáloghiteleket is ehhez igazították a bankok. Százezrek akarták hirtelen ingatlanba menekíteni a pénzük egy részét, a közvetítők alig győzték kiszolgálni a vevőket. Az infláció azonban nem állt le, sőt, felpörgött azóta, még inkább felfelé lökve az új és a használt lakások árát, s hiába van most stagnálás, a magas árak sokakat elgondolkodtatnak, többen elhalasztják a vásárlást.

Természetesen a kivitelezési költségek megugrása az állami építkezések árát is megemelte. Tavasszal már 100 milliárd rubelt különített el a kormány a megkezdett építkezések befejezésére, de július közepén újabb 80 milliárd rubelt szavazott meg erre a célra. Elfogadtak egy ötéves tervet, amiben kimondták – Putyin elnök külön utasításának megfelelően –, hogy mind az 1780 állami projektet időben be kell fejezni. Mihail Misusztyin miniszterelnök még tovább ment és azt mondta: egy állami építkezést nem lehet három évnél tovább elhúzni, sokkal szigorúbb határidőket kell megszabni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG