5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ezredforduló előtti pár évben indult nagy irodaház építési láz fő terepe sokáig a Váci út volt. Több mint egymillió négyzetméter irodát adtak át és még most is épülnek új házak ott és közvetlen környezetében. Az elmúlt öt-hat évben azonban három terület is feljött: Dél-Buda, Dél-Pest és a Hungária körút menti övezet. Többszáz milliárd forint lényegül át irodaházakká, hotelekké és lakásokká. Most, a mélyülő válság alatt is.

Tavaly nem adtak át új irodaházat a VI., a VII., a VIII. és a IX. kerület Hungária körgyűrűn belüli részein, a nettó bérbeadások tekintetében mégis a legaktívabb részpiac volt ez a pár kerület. Több mint 50 ezer négyzetméterre kötöttek új bérleti szerződést, előbérleti vagy bővülési megállapodást a cégek, így Budapest ezen része megelőzte a sokáig egyeduralkodó Váci úti irodafolyosót. Az irodaházak tulajdonosai folyamatos fejlesztésekkel bátorítják a bérlőket, akik a járvány miatt elharapódzott home office miatt alaposan megfontolják, hogy hol és mekkora területre szerződnek. 

A Népliget környéke az ingatlanfejlesztők egyik új célpontja. Fotó: privatbankar.hu/Mester Nándor
A Népliget környéke az ingatlanfejlesztők egyik új célpontja. Fotó: privatbankar.hu/Mester Nándor

Ebben az említett néhány kerületben a bérleti megállapodások átlagos mérete meghaladta az 1030 négyzetmétert, ez pedig azt jelenti, hogy a jelentős számú munkavállalót alkalmazó cégek a világjárvány árnyékában sem tettek le a nagyobb méretű irodák bérletéről. Mindez úgy, hogy új irodaházat nem adtak át már vagy három éve, tehát a meglévőkből lehetett választani.

A szakértők szerint a bérlők továbbra is előnyben részesítik a központi elhelyezkedésű, A-kategóriás, az ESG követelményeknek megfelelő épületeket. Több irodaházat ennek megfelelően újítanak fel vagy építenek át. Egyre több a co-working terület, illetve a szolgáltatott irodai terület, amit csak pár napra vagy hétre, esetleg néhány hónapra vesznek igénybe.

A pesti középső körutat (Róbert Károly, Hungária, Könyves Kálmán) kezdik felfedezni a fejlesztők és a befektetők is. Többnyire irodaházakat és hoteleket építenek ott vagy ilyeneket terveznek. A WING egy kombinált megoldással jelentkezett, a Könyves Kálmán körúton egy hotelekből és irodaházból álló tömböt húzott fel. Tavasszal a 30 ezer négyzetméternyi irodaterületet, ősszel pedig egyszerre két hotelmárka (Tribe, Ibis) szobáit (116-116 szoba) adják át. A csütörtöki sajtóbejáráson az is kiderült, hogy futópálya is lesz az épület tetején. Megjegyzendő, hogy eredetileg csak irodákat akartak építeni, de a járvány miatti válság átírta ezeket a terveket és ekkor jött a hotel funkció integrálása a nagy tömbbe.

Így néz ki most az irodáknak és hoteleknek is helyet adó Liberty komplexum. Fotó: WING
Így néz ki most az irodáknak és hoteleknek is helyet adó Liberty komplexum. Fotó: WING

A cseh Premiot Group vállalat a Tököly út és a körút találkozásánál fog négycsillagos szállodát építeni. Abban a körzetben nincs magas színvonalú szállásszolgáltató, viszont a turizmus várható fellendülésével, különösen az üzleti utazók ismételt megjelenésével szükség lesz ilyen szállodákra. A cseh vállalat azonban még csak a bejelentésig jutott júniusban.

Tovább haladva a Duna felé, immár a Róbert Károly körúton egy újabb irodaház, a Titanium fejlesztését is bejelentették. Ez egy közepes méretű tömb lesz, de a kivitelezést még nem kezdték el. Hozzá közel van még pár üres telek, ott vélhetően további irodaházak jelennek meg 3-5 éven belül.  

Dél-Budán a Szerémi út és a Budafoki út a két főszereplő, ott emeltek már jelentősebb irodatornyokat és kezdtek három új kivitelezésébe. A Kopaszi-gátnál a Property Market irodafejlesztése gőzerővel folytatódik, dél felé pedig több ezer hektárnyi olyan ipari terület található, ami várhatóan további irodai, szállodai és lakásberuházás színtere lesz. A belga Atenor a Szerémi úton hoz tető alá egy méretes irodaparkot.

Dél-Buda népszerűsége korábban is kiugró volt, 2017 után gyakorlatilag „terület-éhség” alakult ki, sokáig 3 százalék körül volt az elérhető üres területek aránya. A mindig is népszerű irodapiacot 2018-ban felrázta a Magyar Telekom költözése. A telekommunikációs óriás Pestre költözésével több budai irodaházban nagy méretű területek szabadultak fel, ami enyhített a Dél-Budára jellemző „terület-éhségen”. A bérlők érdeklődése hamar aktivizálódott, a felszabaduló területekre gyakorlatilag lecsaptak a bérlők, a területek jelentős százaléka egy év alatt újra elkelt.

Az irodaházak építésének ütemét természetesen nagyon meghatározza a kereslet és annak drámai átalakulása. A home office sok helyütt csökkentette a területigényt. A No Fluff Jobs IT-állásportál a és a Ringier Axel Springer Polska vállalat friss kutatása is jó adalék ehhez. Azt vizsgálták, hogy a közép- és kelet-európai IT-s szakemberek hogyan vélekednek a távmunkáról és a hibrid munkáról, hogyan értékelik a munkáltatók támogatását és a jólétüket a járvány utáni korszakban.

„Ma már úgy érezzük, mintha a távmunka vagy a hibrid munkavégzés mindig is létezett volna, és elképzelhetetlennek tartjuk, hogy időnket az ingázásra pazaroljuk. Bár az IT világától régebben sem volt idegen a távoli munkavégzés, a járvány e területen is nagymértékű változást idézett elő” – szögezték le a kutatás alapján. 

Az informatikai közösség képviselőinek már 61 százaléka dolgozik teljes mértékben távmunkában (a cég irodáján kívül bárhonnan, a hét 5 napján) a Covid előtti 17 százalékhoz képest. A vizsgált országok közül Lengyelországban volt a legmagasabb ez az arány (74,6 százalék dolgozik teljesen távolról), és Magyarországon a legalacsonyabb (45,5 százalék) – mégis, a teljes távmunka minden egyes országban a legnépszerűbb munkamodellé vált. A távmunkát annyira megszerették a munkavállalók, hogy mára már elvárássá vált: egy ötfokozatú skálán 4,5-re értékelték, szemben a hibrid munka 3,5-es értékelésével.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
Ingatlan Úgy fest, a kormány ráerőlteti a budapestiekre a betonprojektet
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:59
A parlament elé kerül a budapesti „mini vagy más néven maxi Dubaj” építése, amely a város egyik rozsdaövezetének helyén egy betonkomplexumot képzel el. A főváros vezetősége próbál ellenállni.
Ingatlan Debrecen mellett épít logisztikai csarnokot a belga WLP
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 17:05
Bérlő még nincs, saját kockázatra indították el a beruházást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG