6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Végeláthatatlan készpénz-óceánban úszik több amerikai ingatlanos nagyvállalat. Plázák és irodaházak cserélnek gazdát rendszeresen, úgymond jó áron. És vállalatok is és még fognak is, a járvány okozta válság eléggé összerázta a piacot.

Nem régiben írtuk meg, hogy több észak-amerikai nagyvárosban elkezdték bontani a rosszul kihasznált irodaházakat és egyes üzletközpontokat. Helyükre raktárakat és elosztó központokat építenek a pénzes befektetők. Az elmúlt napokban pedig arról jött összesített adat, hogy 2021 első felében szuperszonikus sebességgel kilőttek a befektetések: 44,2 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát különféle kereskedelmi ingatlanok, ez nem kevesebb mint 400 százalékos emelkedés a tavalyi azonos időszakhoz képest. Vagyis a befektetők elkezdték szépen felvásárolni a bajba jutott ingatlanokat és cégeket.

Manhattan irodanegyedeiben is van még kiváló eladó irodaház (fotó: pixabay.com)
Manhattan irodanegyedeiben is van még kiváló eladó irodaház (fotó: pixabay.com)

A magánbefektetők, a szabályozott tőzsdei ingatlanbefektetési társaságok (REIT) és nagy ingatlanügynökségek jól kihasználják, hogy továbbra is alacsonyan vannak a banki hitelkamatok és a Fed nem is szándékozik emelni a központi kamatlábat. A portfóliókat most kiválóan lehet olyan eszközökkel bővíteni, amik futószalagon szállítják a jövedelmet.

Az S&P 500 cégei mindig is iránymutatóak voltak a tekintetben, hogy éppen merre tart az amerikai gazdaság. Most júliusban eszközeik közül a készpénzállomány a szokásos, hosszú távon jellemző 3,8 százalékkal szemben 6,3 százalékon állt, ez rendkívül magas mutató. Egyre csak gyűjtögették a készpénzt, sok elhalasztott vásárlásuk is van, nyilván arra vártak, hogy még olcsóbban juthassanak hozzá bizonyos ingatlanokhoz és más vagyonelemekhez – írta a bisnow.com üzleti hírportál.

A jegybank szerepét betöltő Fed kitartó álláspontja tehát eleve megkönnyíti a felvásárlásokat. Közben még vonzóbb befektetési célponttá váltak az ipari ingatlanok, a társasházak és az élettudományokat kiszolgáló speciális ingatlanok. A lakásárak például 12 százalékkal voltak magasabban idén júliusban, mint egy évvel ezelőtt, de az ipari ingatlanok is megdrágultak, azoknál 9,8 százalékot mért a Real Capital Analytics nevű elemző cég.

Külön is megnézték, hogy miként szerepelt mostanában a kiskereskedelem és a kiskereskedelmi ingatlanok. Nos az áruforgalomban az árak 3,2 százalékkal emelkedtek június óta, közben egymás után jelentettek vállalati összefonódásokat ezeken a területen, hogy a gazdaságosabb üzemméret előnyeit kihasználhassák. 

Példának említik a Kimco Realty és a Weingarten Realty egybekelését, az így létrejött óriáscég éves forgalma kicsit több mint 20 milliárd dollár. A fúzióval 559 darab, jobbára egy nagyobb szupermarket által vezetett üzletközpont került egy kézbe, a bruttó bérterület 10 millió négyzetméter. Ennél kisebb ügylet volt a Kite Realty Group és a Retail Properties of America nevű vállalatok múlt havi egyesülése. Ott egy évi 7,5 milliárd dolláros forgalmú cég jött létre. A birtokukban lévő 185 üzletközpontban bruttó 3,2 millió négyzetméternyi területet lehet bérbe adni.

Nagy dobás itthon

Magyarországon az egyik nagy figyelmet érdemlő tranzakció idén februárban történt: az AKKO Invest Nyrt. 18,5 milliárd forintért megvette a WING Csoporthoz tartozó NEO Property Services Zrt-t, amelyik az ingatlanüzemeltetési szektorban meghatározó szereplő. A NEO 2019-ben 23,3 milliárd forintos árbevételt és 1,5 milliárd forintos EBITDA-t ért el, az előzetes adatok alapján a vállalat 2020-ban is folytatta a növekedést, árbevételét 2015 óta közel megduplázta, és a jövőben az organikus növekedés mellett akvizíciókat és új szolgáltatások bevezetését tervezi. A tranzakciót az AKKO saját és banki forrásból fedezte.

A zsíros amerikai alapok és tőkealapok külföldön is igyekeznek elkölteni a felhalmozott pénzt. A Clayton Dubilier & Rice LLC (CD&R) amerikai befektetési társaság 7 milliárd fontért megveszi a brit Morrisons kiskereskedelmi hálózatot. A Wm. Morrison Supermarkets Plc, amely a negyedik legnagyobb a brit kiskereskedelmi vállalatok közül, pénteken azt közölte: visszautasították az eddig biztos befutónak tekintett Fortress Investment Group LLC ajánlatát. A hoppon maradt befektetési cég a SoftBank Group Corp. japán távközlési és internet szolgáltatóé. A Morrisons és a CD&R megállapodása értelmében az amerikai befektetési vállalat 285 pennyt fizet minden Morrisons részvény után, ami 2,1 százalékkal felülmúlja a brit kiskereskedelmi cég részvényének csütörtöki záróértékét a londoni értéktőzsdén. A Fortress 272 pennyt ajánlott.

Egyes vendéglátó és egészségügyi szektorban tevékenykedő cégek is fantáziát látnak a felvásárlások útján való terjeszkedésben. Erre példa a Ventas nevű REIT, amelyik júniusban 2,3 milliárd dollárért megszerezte a magán idősotthonokat tulajdonló, egyébként rekord alacsony foglaltsági mutatókkal bíró New Senior Investment Group céget.

A Hyatt Hotels Corporation bejelentette, hogy végleges megállapodást kötött egy vezető luxusüdülő-kezelési, utazási és vendéglátási szolgáltatásokat nyújtó vállalatcsoport, az Apple Leisure Group (ALG) készpénzben történő felvásárlásáról 2,7 milliárd dollárért. Az ügylet zárására várhatóan 2021 negyedik negyedévében kerül sor. Mark Hoplamazian, a Hyatt elnök-vezérigazgatója fontos eredménynek nevezte, hogy a felvásárlásnak és az eszközértékesítés terén elért 2 milliárd dolláros növekedésnek az együttes hatására átalakul a vállalat bevételi profilja és várakozásaik szerint 2024 végére a Hyatt bevételeinek 80 százaléka díjalapú bevétel lesz.

Mások inkább ingatlanfejlesztőket szemelnek ki maguknak. Így történt a Blackstone-nal, amelyik hatmilliárd dollárt költött a Home Partners megvételére és 1,75 milliárd dollárt a brit St.Modwen felvásárlására. De ezzel még nem állt le, mert 6,7 milliárd dollárért bekebelezte a data centereket tulajdonló OTS Realty Trust céget. A Blackstone párban is tud nagyot dobni, ugyanis a Starwood Capital Grouppal közösen megvásárolták az Extended Stay America hotel láncot mintegy hatmilliárd dollárért. A brit célpontok közül a modul munkahelyeket és lakásokat fejlesztő Modulaire Group nagyon megtetszett a Brookfield Asset Management-nek, meg is vette közel 5 milliárd dollárért.

Az ügynökségi fronton is zajlanak a fejlemények. A magyar piacon a magyar Eston Internationalon keresztül jelen lévő Savills megvette a T3 Advisors nevű tanácsadó céget, amelyik az élettudományoknak helyet adó ingatlanok nagyobb bérlőit képviseli. A nálunk már több évtizede működő globális CBRE vállalat egyenesen egy befektetési bankot (Union Gaming) vásárolt, de nem közölték, hogy mennyiért. A vevő előzőleg is nagy étvágyú volt, ingatlanos proptech céget, co-working irodák üzemeltetőjét is vásárolt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG