Tudomány

Meglepő, mi okozhat komoly környezetszennyezést a jövőben

Grigory Sysoev / Sputnik / Sputnik via AFP
Grigory Sysoev / Sputnik / Sputnik via AFP

A növekvő űrturizmus okozta éghajlati károkat sürgősen mérsékelni kell – olvasható az EurekAlerten megjelent sajtóközleményben. Az Earth’s Future folyóiratban publikált tanulmányban az University College London, az MIT és a Cambridge-i Egyetem kutatói közösen modellezték, milyen környezeti károkkal járhat az egyre növekvő űrutazás.

A kutatók háromdimenziós modellezés segítségével megnézték, milyen forgatókönyvek valószínűek környezetszennyezés szempontjából a 2019-es rakétakilövések, illetve a milliomosok űrversenye. A csapat megállapította, hogy a rakéták által kibocsátott feketeszén-részecskék, vagyis a korom, csaknem 500-szor hatékonyabban tartják vissza a hőt a légkörben, mint az összes többi koromforrás együttvéve, ide értve a felszínről és a repülőgépekből érkező kormot is.

Ez fokozott klímahatást eredményez.

Továbbá, bár a tanulmány feltárta, hogy a rakéták miatti jelenlegi teljes ózonveszteség csekély, az űrturizmus jelenlegi növekedési trendjei azt jelzik, hogy tavasszal az Északi-sarkvidék felső, a sztratoszférában található ózonrétege leépülhet. Ennek az az oka, hogy a rakétákból származó szennyező anyagok és a visszatérő űrhajók által elégetett üzemanyag, valamint a törmelék különösen károsak az ezen a területen található ózonra.

A rakétakilövésekből származó koromrészecskék tehát sokkal nagyobb üvegházhatást okoznak, mint a repülőgépek és más, a felszínhez kötődő források, így nem kell olyan sok rakétaindítás ahhoz, hogy összemérhető legyen a nemzetközi repülések kibocsátásával. Amire most igazán szükségünk van, az a szakértők közötti megbeszélés a gyorsan növekvő iparág szabályozásának legjobb stratégiájáról – mondják a kutatók.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik