A reggeli kávéd tényleg segít lefogyni? Ilyen sokfélén hat a koffein a szervezetre

GettyImages-1400556698

A kávé és a benne található koffein sokak kedvence, hiszen segít a reggeli ébredezésben, és energiát ad a nap folyamán még néhány órán keresztül. Mindez annak köszönhető, hogy a koffein az adrenalint és kortizolt termelő mirigyeket serkenti, így gyorsan felpörgeti a szervezetet. De vajon ez mind valóban elég a fogyáshoz, vagy csak városi legenda, hogy segíthet?

A forró változat mellett ma már hidegen is elterjedt reggeli kedvencünk fogyasztása és készítése. A hidegen főzött kávé az elmúlt években népszerűvé vált a kávéfogyasztók körében. Elkészítéséhez ahelyett, hogy forró vizet használnánk a kávébab ízének kiemelésére, a hidegen főzött kávé az időre támaszkodik: 12–24 órán át kell hideg vízben áztatni a kávébabot. Ez az ital számos ponton segítheti a szervezeted, ha mértékkel fogyasztod. 

Nagyon sokan indítják szívesen a reggelt egy pohár kávéval annak élénkítő hatása miatt. Jó hír, hogy az italról a fogyókúra alatt sem kell lemondanod, sőt! Erősen ajánlott, hogy minden reggel fogyassz egy pohárral, hiszen a kávé valóban segíthet a fogyásban – és nem csak akkor, ha a reggelit lecseréled egy kalóriaszegény, jeges lattéra. 

Miért jó a kávé a fogyáshoz?

A feketekávé jó ital a súlyvesztéshez, mivel kevesebb mint 5 kalóriát tartalmaz adagonként. És igen, ha a délutáni csokitortát és szendvicset cseréled egy tejeskávéra, akkor kevesebb kalóriát viszel a szervezetedbe – így is fogyhatsz hosszú távon. Ám nem csak erről van szó. 

A kávé a legnépszerűbb reggeli ital – a világ teljes lakossága több mint 160 millió zacskó kávét fogyaszt el egy év alatt. 

„A kávé mértékkel fogyasztva és túl sok hozzáadott édesítőszer nélkül segíthet a fogyásban, és jótékony hatással lehet az általános egészségre”

– mondja Ashley Shaw, a Preg Appetit dietetikusa. 

Íme minden, amit tudni érdemes a kávéról és a fogyásról 

A kávéban olyan tápanyagok találhatók, mint a niacin, kálium, magnézium és antioxidánsok – ezek javíthatják az emésztést, támogatják az izomműködést és a szív egészségét. Koffeint is tartalmaz, amely serkenti az anyagcserét, javítja az energiaellátást, és elősegítheti a fogyást. 

„Míg a feketekávé alacsony kalóriatartalmú, könnyen magas kalória-, cukor- és zsírtartalmú lehet, ha különböző tejeket és cukrokat adnak hozzá”

– hívta fel a figyelmet a legfontosabbra Shaw. 

Ennyi tejszínhabban nem biztos, hogy menni fog… Getty Images Hungary
Ennyi tejszínhabban nem biztos, hogy menni fog… Getty Images HungaryMonica Bertolazzi

A koffein serkenti az anyagcserét

Az anyagcsere az a folyamat, amelyben a szervezet a tápanyagokat lebontja, és a nap folyamán felhasználja az élelmiszerek kalóriáit. A koffein, a kávéban található stimuláns egyike azon kevés anyagoknak, amelyek növelhetik az alapanyagcsere (BMR) sebességét, vagyis azt a sebességet, amellyel pihenés közben kalóriát égetsz el. 

Egy kisebb, 2018-as tanulmány kimutatta, hogy azoknak a résztvevőknek, akik két hónapon keresztül különféle mennyiségű kávét ittak, több metabolitjuk volt, ami a jobb anyagcserére utal. A magasabb vagy gyorsabb anyagcsere lehetővé teszi, hogy több kalóriát égess el nyugalomban vagy fizikai aktivitás közben, ami végül fogyáshoz vezethet. 

„Egyre több kutatás folyik arra vonatkozóan, hogy a kávéfogyasztás hogyan kapcsolódik pozitívan a BMR-hez, azonban fontos észben tartani, hogy az ételeket és italokat különböző sebességgel metabolizáljuk. A kávé valóban növelheti az anyagcserét, de nem mindenkinek segít” – emelte ki Shaw.

A koffein csökkentheti az éhségérzetet is

Az étvágyat számos tényező befolyásolja, többek között az elfogyasztott étel típusa, a fizikai aktivitás szintje és a hormonok. Bár nem áll rendelkezésre elegendő kutatás a koffein étvágycsökkentő hatása ok-okozati összefüggésének meghatározására, egyes kapcsolódó vizsgálatok kimutatták, hogy csökkentheti a ghrelin szintjét, vagyis az éhséget okozó hormonét. 

Egy 2014-es kis tanulmány kimutatta, hogy a résztvevők ghrelinszintjük alapján már négy héten belül (a napi kávéivás megkezdése után) erősebb teltségérzetet és csökkent táplálékfelvételt tapasztaltak. Mit jelent ez a tudomány nyelvéről lefordítva? A kávéivók egy hónap után kevésbé érezték éhesnek magukat. 

A kávé egészségtelen is lehet, és súlygyarapodáshoz is vezethet 

A kávénak számos előnye van, amelyek elősegítik a fogyást, de vannak lehetséges hátrányai is, vallja Shaw. Íme a kávé néhány árnyoldala, amelyet figyelembe kell venni, amikor az ember beépíti az étrendjébe: 

Egyes kávéitalok sok kalóriát és cukrot tartalmaznak. Ha fogyás céljából valaki kávét iszik, a legjobb, ha kerüli az extra kalóriák hozzáadását. Csábító lehet szirupokat vagy cukrot adni a kávéhoz, és jó adag tejszínhabot kanalazni rá, de ezek gyorsan annyi kalóriát adhatnak az italhoz, amennyi egy rendes étkezésé lett volna. 

Ha holnap kezded, sosem kezded el
Ha holnap kezded, sosem kezded elJena Ardell / Getty Images Hungary

A koffein ronthatja az alvás minőségét – erre is érdemes figyelned. A rossz alvás legtöbbünknél a megnövekedett étvágyhoz és éhségérzethez kapcsolódik, és különösen a magas kalóriatartalmú ételeket kívánjuk a hatására. A tanulmányok az alváshiányt a ghrelin, az éhségérzetet szabályozó hormon növekedésének tulajdonítják, ami nagyobb kalóriafogyasztást és súlygyarapodást eredményezhet. 

„A kávéban található koffein blokkolja azokat az adenozinreceptorokat, amelyek álmosságot idéznek elő, ezáltal az ember sokkal inkább éberen érzi magát. Azt javaslom, hogy legalább hat-hét órával lefekvés előtt hagyjuk abba a koffeinfogyasztást a minőségi alvás és a hormonszabályozás érdekében” – javasolja Shaw. 

Hogyan igyunk kávét a fogyásért?

A kávé egészségügyi előnyeinek kihasználása és a fogyás elérése érdekében Shaw azt javasolja, hogy naponta legfeljebb 400 mg koffeint fogyasszunk el.

„Napi maximum négy csésze gyenge kávé a legtöbbünk számára lehetővé teszi az ébrenlét és a zsíranyagcsere javításának előnyeit, miközben nem befolyásolja túlságosan az alvást” – részletezte Shaw. Ha pár óránként elfogyasztunk egy csészényit, észszerű, hogy minden intervallumban, vagyis egész nap érezzük a tartós hatást.

Ha azonban érzékeny vagy a koffeinre, vagy szereted az erős kávét, ennek megfelelően fogyassz kevesebb csészével, hogy ne jusson több a szervezetedbe, mint 400 mg koffein naponta. 

A feketekávé a legjobb a fogyáshoz, mivel nem tartalmaz hozzáadott cukrot vagy zsírokat, amelyek hozzájárulhatnak a súlygyarapodáshoz. Ha nem kifejezetten szereted a feketekávét, hasznos lehet csökkenteni az édesítőszer mennyiségét, amíg meg nem szokod a keserű ízt. Ha érzékeny a gyomrod, a legjobb, ha a kávé mellé eszel is valamit, mivel ez a savas ital gyomorpanaszokat okozhat – fűzte hozzá a szakember.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek