táborozás;anafilaxiás sokk;

2022-06-30 20:15:00

Allergiás rohamok: gyógyszer van, szabály nincs

Itt a nyári táborszezon, de továbbra sincs előírás, kell-e gondoskodniuk a szervezőknek az anafilaxiás-sokk esetén gyors segítséget jelentő, olykor életmentő szerről.

Nem vásárol az iskolák és a táborok számára az ételallergia, vagy rovarcsípés kiváltotta tüneteket enyhítő, az anafilaxiás sokkot szenvedett gyerekek állapotának stabilizálására való készítményt a kecskeméti önkormányzat, így döntöttek a júniusi ülésen. Engert Jakabné fideszes alpolgármester úgy érvelt: az iskolák állami fenntartásban állnak, így a készítményt a tankerületnek kell beszereznie. A táborokkal ugyanez a helyzet, az önkormányzat szerint a szervezőnek kell vállalniuk a felelősséget. A 31 kecskeméti önkormányzati óvodában sem azért lesz ilyen készítmény, mert a helyhatóság támogatná ezt, hanem azért, mert egy helyi vállalkozás felajánlotta a segítségét.

A kecskeméti döntés korántsem egyedi eset: mivel nem kötelező ellátni az táborokat, iskolákat, óvodákat az anafilaxiás sokk esetében alkalmazandó készítménnyel, erről többnyire az állami szervek és az önkormányzatok sem gondoskodnak. Pedig két közelmúltban történt eset is jelzi, hogy érdemes lenne felülvizsgálni a jelenlegi szabályozást. Az év elején egy hétéves kisfiú került olyan súlyos állapotba, hogy a percek múlva kiérkező mentősök sem tudtak rajta segíteni. Májusban viszont egy óvodás szerencsésebb volt. Óvónője még időben felismerte az anafilaxiás sokk jeleit, és az intézményben volt is az adrenalinos injekció.

– A Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság nemrég benyújtotta azt a protokolljavaslatot, amelynek egyik fő eleme, hogy minden gyermekintézményt lássanak el adrenalin-autoinjektorral – fogalmazott Janklovics Natasa, az eljárásrend kidolgozásában szerepet vállaló Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület elnök-szóvivője. Mint mondta, bíznak a pozitív elbírálásban, ugyanakkor az már most biztos: az idei nyári táborozási szezonban még az eddigi szabályok az érvényesek, vagyis a szervezőkön és a szülőkön múlik, gondoskodnak-e a készítmény beszerzéséről.

Bár az új szabályozásról még nincs döntés, előrelépés azért már történt. Mint arról lapunk beszámolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő felvette a támogatott készítmények listájára az Epipen, valamint Epipen junior készítményeket. Így a jövő hónap elejétől a háziorvosok felírhatják a készítményt. Azok, akiknek volt már allergiás anafilaxiás sokkjuk, 300 forintos dobozdíj ellenében válthatják ki. Akiknek még nem volt, azoknak az Epipen-tollért 30 százalékos térítési díjat, azaz 5080 forintot kell fizetni.

Gere Annamária, a Táplálékallergiás Gyermekeket Táboroztató Egyesület vezetője szerint gondot jelenthet, hogy a készítményt csak vényre adják ki a gyógyszertárakban. Emellett szerinte az is meg tudja nehezíteni a helyzetüket, hogy a szervezők hiába készülnek fel, sokszor a szülő nem teljeskörű vagy téves információt ad nekik arról, mire allergiás a táborba küldött gyermeke. Náluk mindig jelen van képzett szakápoló, tette hozzá.

– Nincs eljárási rendünk az anafilaxiás sokk kezelésére, tudomásunk szerint sem jogszabály, sem hivatalos szakmai ajánlás nem rendelkezik ezekről az esetekről, azonban elképzelhető, hogy a nagyobb létszámú táboraikban lesznek ilyen injekciók – mondta Ezt Tóth Márton, a Magyar Cserkészszövetség kommunikációs vezetője. Ha egy táborozó tud arról, hogy nála a sokk kockázata magasabb az átlagnál, azt jelezni kell abban a nyilatkozatban, amelyet a turnus előtt mindenkinek ki kell tölteni. Ebben az esetben a táborparancsnok a részvételt ahhoz kötheti, ha a gyermek magával viszi a saját injekcióját.

Arról, hogy milyen gyógyszerek legyenek egy iskolaorvosi rendelőben, az iskola-egészségügyi ellátásról szóló rendelet ad iránymutatást, tudatta válaszlevelében a belügyi tárca. Az interneten is fellelhető szabályozásból kiderül, hogy ebben az adrenalin és az antihisztamin hatóanyag tartalmú készítmények nem a minimálisan előírt, csak a javasolt listán szerepelnek. Arra a kérdésünkre, hogy a Belügyminisztérium el fogja-e látni életmentő készítménnyel a gyermekoktatási intézményeket, lapzártánkig nem reagált a tárca