4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Átmeneti, adminisztratív könnyítések jönnek, de a lakásdrágulást nehéz lesz megfékezni.

Orbán Viktor egy sor nem piacgazdasági módszerrel avatkozott be a magyar építőiparba, ráadásul sokkal szigorúbb ellenőrzésekre utasította a hatóságokat, hogy valahogy lefékezze az alapanyagok drágulását és megakadályozza a lakásárak további erős növekedését. Eddig ez egyáltalán nem sikerült. 

Szinte ugyanezt a módszert alkalmazza most Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök gyakorlatilag parancsba adta, hogy ne emeljék az építőanyagárakat Oroszországban - arről több orosz hírügynökség is beszámolt a napokban. A korrekciót nagyon meg kell indokolni, emelés tehát csak kivételes esetben lehet. Az elnök elismerte, hogy az alapvető anyagok drágulása nem az Ukrajna elleni támadás után indult be, hanem már jó ideje tart, de szerinte több cég visszaél a helyzettel és alaptalanul nyúl az áremeléshez.

Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com
Egyre több rubel kell az azonos méretű lakások megvételéhez. Fotó: pixabay.com

Moszkvában a fővárosi önkormányzat a napokban külön is foglalkozott az építőipar helyzetével, nyilván nem függetlenül az elnöki ukáztól. Több rendelkezést is hoztak, amikkel az ingatlanfejlesztőket támogatják „a megváltozott gazdasági körülmények” közepette. (ez a közkeletű orosz formula az oroszok inváziója nyomán jött nyugati szankciókra - a szerk.) 

Például hat hónappal elhalasztották az adó-és járulék kötelezettségeiket, valamint ha önkormányzati telket bérelnek, akkor ott a bérleti díjakat is hat hónappal később kell kifizetni. Ezen kívül a felépítendő új ipari létesítményekhez szükséges ipari telket is könnyebben vehetik meg. A halasztással érintett összes kötelezettség 7 milliárd rubel lehet cégenként.

Ugyancsak jelentős kedvezmény, hogy a korában felvett hitelek idénre eső részét még a durva központi kamatemelés előtti szinten, vagyis 9,5 százalékos éves kamattal kell fizetniük. Az orosz jegybank nem sokkal az orosz invázió kezdete után, a rubel óriási zuhanására válaszolva 9,5-ről 20 százalékra emelte a központi alapkamatot, s ez az összes kereskedelmi banki hitelt nagyon megdrágította.

A fővárosi önkormányzat – az orosz kormányzattal közösen - támogatja az importhelyettesítő források felkutatását. Főleg kínai beszállításokban reménykednek. Ezen kívül új jelzálog hitelezési feltételrendszert is szeretne kidolgozni, egyúttal bevállalva az építőipari vállalatok projekthiteleinek központi támogatását is – nyilatkozta Szobjanyin főpolgármester az Interfax hírügynökségnek.

Az ágazat egyébként az invázió előtt bombaformában volt országszerte, így Moszkvában is. Tavaly 8 millió négyzetméternyi új lakást és ugyanannyi kereskedelmi ingatlant adtak át a 10 milliós nagyvárosban. Ezzel túlszárnyalták az 1950 és 1975 közötti időszak magas számait is. Összesen 120 millió négyzetméternyi lakásra adtak ki építési engedélyt 2021-ben.

Elszálltak a lakásárak

A szárnyaló építési költségek hihetetlen magasságokba tolták a lakásárakat Oroszországban. A Ria Novosztyi hírügynökség az egyik elemző intézetet idézve azt írta: az ország 16 legfontosabb nagyvárosában a használt lakások átlagos négyzetméterára 114,5 ezer rubel volt februárban, ez 2,3 százalékos emelkedés januárhoz képest. Moszkvában 284 ezer rubelt rögzítettek.

A hírszolgálati iroda a lakáspiacra is ható „geopolitikai turbulenciának” nevezte az Ukrajna elleni orosz inváziót. Mint írta: az első néhány nap mindenki lakásba akarta ölni a pénzét, de a hirtelen megdrágult lakáshitelek láttán sokan visszakoztak és most kivárnak, akárcsak az eladók, bár utóbbiak közül többen már akár 10 százalékot is engednének a kínálati árból, csak lenne végre vevő. Utoljára 2014-2015-ben volt hasonló helyzet, amikor a jegybank 17 százalékra emelte az alapkamatot. Jelenleg a tranzakciók 80 százalékánál vetnek be jelzáloghitelt.

Kivonul a Geberit is

Áprilistól teljesen elhagyja az oroszt piacot a svájci Geberit cég. A Magyarországon is ismert szanitergyártó vállalat nem indokolta meg távozását. Közölte viszont, hogy az árukészletének kiárusítása folyamatos, amíg ez zajlik, addig fizeti a mintegy 70 alkalmazott bérét.

Az új építésű lakásoknál mindez nem figyelhető meg, de az építési költségek elszállása nyilvánvalóan áremelésre kényszeríti a fejlesztőket. A támadás kezdete utáni két hét alatt 5-10 százalékkal növelték az eladási árakat, egyesek március végéig fixálták azokat. Egy kisebb hányaduk pedig inkább a korábbi áron, de gyorsan akart megszabadulni az ingatlanoktól, s ezért elkezdte akciózni a lakásokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG