szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy ciprusi kutatócsoport elhamarkodott kijelentése nemzetközi hullámokat vetett, pedig az egészből semmi nem volt igaz: a „szupermutáns” deltakron nem létezik.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A deltakron, vagyis a nem létező vírusvariáns története – ezzel a címmel adott ki tanulságos cikket a Nature tudományos lap. Ebben azzal az új vírusváltozatnak hitt kórokozóval foglalkoznak, amely egy elmélet szerint az omikron és a delta összekapcsolódásából jött létre – utóbb azonban kiderült, hogy a felfedezők valószínűleg tévedtek.

A deltakron név azt követően terjedt el, hogy egy ciprusi egyetem virológusa, Leondiosz Kosztrikisz az általa vizsgált mintákban gyanús elemeket talált. Ezek között ugyanis olyan is akadt, amely a delta és az omikron vírusvariánsra jellemző. A kutató és csapata ezután jelentette be: megtalálhatták a deltakron nevű „szupervariánst”.

A példátlan gyorsasággal reagáló tudományos közösség azonban rámutatott, hogy a kutatók által azonosított szekvenciák nem a két vírusvariáns kombinációi – az eredmények sokkal inkább laboratóriumi hanyagságnak tűnnek, az egészet pedig egy szennyeződés válthatta ki.

A deltakron nem létezik – írta a Twitteren néhány napja Krutika Kuppalli, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) koronavírus-járvány miatti csoportjának tagja. Hogy szavainak nagyobb hangsúlyt adjon Kuppalli azt is közölte, hogy a delta és az omikron nevű variáns nem alkotott szuperváltozatot.

A Kosztrikisz által szekventált mintákat a GISAID adatbázisába töltötték fel. Ennek washingtoni munkatársa, Cheryl Bennett azt mondta: a felület rengeteg információt tartalmaz, noha elhamarkodott kijelentést tenni, főleg egy világjárvány idején, egyáltalán nem hasznos.

A már említett szennyeződés miatti problémát egy kutató és virológus, Jeremy Kami „nagyon-nagyon gyakorinak” nevezte.

A „felfedező” Kosztrikisz ugyanakkor állította, hogy a deltakron létezésével kapcsolatos kijelentéseket a közösségi média terjesztette el, anélkül, hogy bármiféle bizonyítékot mutattak volna arról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.