Sok országnak fájhat idén a dollár erősödése

A két nagy jegybank – a Fed és az EKB – monetáris politikájának széttartása miatt már 2021-ben mintegy nyolc százalékkal erősödött a dollár az euróval szemben, és ez várhatóan folytatódik majd az idei év első felében is. A zöldhasú erősödésének vesztesei pedig a feltörekvő országok lehetnek, különösen azok, melyek jellemzően dollárban vannak eladósodva. Így, ha bejönnek a várakozások, akkor sokak számára fájdalmas év lehet 2022 - olvashatjuk az Aegon Alapkezelő blogjában a TotalReturn.hu oldalon.

Sok országnak fájhat idén a dollár erősödése

A FED idén már emelhet 

A koronavírus-járvány előtt sokan várták a dollár gyengülését, elsősorban azért, mert az USA jelentősen el van adósodva, az amerikai deviza pedig fokozatosan veszít globális tartalékvaluta szerepéből. Az elmúlt egy-másfél évben viszont megfordultak az elemzői vélemények, ma már az lenne a meglepetés, ha 2022 nem a dollár erősödéséről szólna. Sőt, a folyamat már elkezdődött 2021-ben az amerikai deviza közel 8 százalékos felértékelődésével.

Ennek oka pedig elsősorban az, hogy az USA gazdasága a jelek szerint gyorsabban kilábal a válságból, mint az eurózóna, ennek nemkívánt következményeként pedig erőteljesebben jelent meg az egész világot fenyegető infláció. Novemberben a tengerentúlon 6,8 százalékos volt az áremelkedés, az eurózónában pedig 4,9 százalékot mértek. Ha a Fed által is jobban figyelt személyes fogyasztások árindexét (PCE) nézzük Amerikában, akkor annak 4,7 százalékos értéke gyakorlatilag megegyezik az európaival.

Az inflációs különbség miatt a Fednek várhatóan előbb és gyorsabban kell majd reagálnia. Az amerikai jegybank már novemberben elkezdte visszafogni eszközvásárlási programját, decemberben pedig bejelentette a folyamat felgyorsítását, így várhatóan márciusra teljesen le is építik azt. Utána pedig a szigorítás következő lépése már a kamatemelés lehet – a várakozások szerint idén két-három 25 bázispontos emelésre lehet szükség. Ez pedig csak növelheti a jelenleg is meglévő kamatkülönbséget (az amerikai kamatszint 0-0,25%, míg az európai mínusz 0,5%), mivel az jókora meglepetés lenne, ha az EKB is lépne már 2022-ben. Így most rövidtávon mindenki elfelejtette a dollár kisebb-nagyobb gondjait.

Kik lehetnek az erősebb dollár vesztesei?

Az évek óta megfigyelhető tendencia, hogy a dollár erősödésével párhuzamosan általában a feltörekvő piaci devizák gyengülnek. Ennek igen egyszerű oka van: az amerikai deviza felértékelődése általában a globális kockázatkerüléssel párosul, ez pedig automatikusan rontja a kockázatosabb devizák kilátásait. Vagyis, ha előáll a fent vázolt helyzet, akkor 2022 sem a feltörekvő piacok éve lesz.

Különösen nehéz helyzetben lehetnek azok az országok, melyek jelentős részben dollárban vannak eladósodva. Náluk ugyanis a helyi deviza gyengülése automatikusan emelkedő adósságrátával jár az árfolyamon keresztül történő átértékelődés miatt. Vagyis, ha egyetlen fillér új adósságot sem vesznek fel, akkor is emelkedik a GDP-arányos államadósságuk, ami egy fontos sérülékenységi tényező.

Ebbe a körbe elsősorban a latin-amerikai feltörekvő országok tartoznak, az évek óta államcsődök között egyensúlyozó Argentína például idén sem néz könnyű év elé, de Brazíliának is lehetnek problémái, illetve Chilét lehet még kiemelni, melynek devizája már 2021-ben a legrosszabbul teljesítők között volt.

És ha már a közelmúlt legrosszabb teljesítményeinél tartunk, akkor nem lehet elmenni szó nélkül Törökország mellett, a líra ugyanis a tavalyi év messze legnagyobb vesztese volt. Ehhez persze kellett a politika által erősen befolyásolt önfejű török monetáris politika, mely 20 százalékos infláció mellett is kamatcsökkentésbe kezdett. Törökország esetében könnyebbséget jelent a viszonylag alacsony, a GDP 40 százaléka körül lévő államadósságráta, azonban a dollár erősödése és a gyakran logikátlan gazdaságpolitika 2022-ben sem vetít előre optimista képet a török gazdaságban.

Persze az erősödő dollár mellett is meg lehet találni a megfelelő befektetéseket, akár a feltörekvő piacon is lehetnek jó lehetőségek. Az elemzők egy része szerint például az idei év egyik nyertese lehet Kelet-Közép-Európa, a régiónkban ugyanis alacsony a dollárban való eladósodottság. 

További érdekes gazdasági elemzések itt: TotalReturn.hu blog

Száguld a Toncoin (TON), bár csalók próbálják lejáratni azt

A Toncoin (TON) tulajdonosoknak folytatódik a hullámvasút, miután a token 4 százalékot zuhant a közösséget célzó, gyorsan terjedő átverési kampányról szóló hírek miatt. Eközben a Mega Dice token (DICE) előértékesítése nem mutatja a lassulás jeleit, már majdnem 500 ezer dollárt kaszált, ahogy a befektetők felkapaszkodnak a "GambleFi" őrületre.
2024. 04. 26. 00:01
Megosztás:

Elzárták a Sió-zsilipet

Befejezte a Balaton vízeresztését a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szerdán a siófoki vízszintszabályozó zsilip zárásával - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az MTI megkeresésére.
2024. 04. 25. 23:30
Megosztás:

Az MNB cáfolja a TikTokon terjesztett álhírt

Hamis az állítás, és semmiféle valóságalapja nincs annak, amit egy ismeretlen személy a TikTokon terjeszt arról, hogy az önkormányzati választások után bizonyos összeghatárig befagyasztják a lakossági bankbetéteket Magyarországon - szögezte le csütörtöki közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
2024. 04. 25. 23:00
Megosztás:

Brutálisan sok autót gyártott Oroszország az előző évhez képest

Oroszországban 161 ezer személygépkocsit gyártottak az idei első negyedévben, 81,3 százalékkal többet a tavalyi első negyedévinél - áll az orosz statisztikai hivatal csütörtöki jelentésében.
2024. 04. 25. 22:30
Megosztás:

Így ellenőrizheted egyszerűen az adószámládat

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mobilappjában, a NAV-Mobilban bárki egyszerűen ellenőrizheti adószámláját, hogy van-e tartozása, esetleg túlfizetése az adóhivatalnál - közölte a NAV csütörtökön az MTI-vel.
2024. 04. 25. 22:00
Megosztás:

Sokan külföldön kutatnak új álláslehetőség után

Globálisan a dolgozók 23 százaléka keres külföldön állást, ez az arány a magyarok körében 15 százalék - közölte a Boston Consulting Group (BCG) és a Profession.hu szerdán az MTI-vel.
2024. 04. 25. 21:30
Megosztás:

Emelkedett a 12 hónapos kincstárjegy aukciós átlaghozama

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 15 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
2024. 04. 25. 20:30
Megosztás:

Fordulópont az ingatlanpiacon

Az idei év fordulópontot hozott a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is, ahol 2023-hoz képest nőtt az adás-vételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal, 69,9 millió forintra emelkedett - közölte a Duna House saját adatai alapján csütörtökön az MTI-vel.
2024. 04. 25. 20:00
Megosztás:

Javult a GfK májusi német fogyasztói hangulatindexe

Az elemzők által vártnál erőteljesebben javult a nürnbergi GfK gazdaságkutató intézet májusra vonatkozó német fogyasztói hangulatindexe.
2024. 04. 25. 19:30
Megosztás:

Mínuszos zárás az európai tőzsdéken

A vezető európai értékpapírpiacokon csökkentek csütörtökön az árfolyamindexek London kivételével, ahol új rekord is született.
2024. 04. 25. 19:00
Megosztás:

A rossz nemzetközi hangulat lehúzta a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
2024. 04. 25. 18:45
Megosztás:

Tanácsadói üzletága miatt esik az IBM részvénye

A várakozástól elmaradó tanácsadói bevételt közölt tegnap a piac zárását követő első negyedéves gyorsjelentésében az IBM.
2024. 04. 25. 18:00
Megosztás:

Ford: Erős autógyártó gyenge elektromos üzletággal

Tegnap este tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a Ford.
2024. 04. 25. 17:31
Megosztás:

Nagyot esett a Facebook / Meta részvény a tőzsdén - mi áll a háttérben?

Tegnap, a piac zárását követően tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a Meta, amelyben a vállalat erős eredményt, illetve az idei évre az eddig becsülthöz képest nagyobb beruházásra fordított összeget közölt.
2024. 04. 25. 17:00
Megosztás:

Közösségi finanszírozás – elhaló lehetőség vagy a forrásbevonás jövője?

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá? Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.
2024. 04. 25. 16:30
Megosztás:

Az üzemanyagáraknak a régiós átlaghoz kéne igazodniuk

A kormány felszólítja az üzemanyag-forgalmazókat, hogy áraikat önkéntes alapon igazítsák a régiós átlaghoz, hogy a magyar üzemanyagárak ne szakadjanak el attól - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter szerdán.
2024. 04. 25. 16:00
Megosztás:

Eredményes évet zártak a zalai vadgazdálkodók

Sikeresen zárult a 2023/2024-es vadászati év Zalában. Rekordszámú, csaknem 9700 gímszarvas került terítékre - közölte a vármegyei kormányhivatal vadászati és halászati szakügyintézője az MTI-vel.
2024. 04. 25. 15:30
Megosztás:

Újabb hazai vasúti fejlesztések valósulhatnak meg

Újabb magyarországi vasúti fejlesztések valósulhatnak meg a jövőben az Egy övezet, egy út nevű kínai kezdeményezés keretében, ezáltal külső finanszírozással, gyorsan és hatékonyan kerülhet sor a hálózat modernizálására - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Pekingben.
2024. 04. 25. 15:00
Megosztás:

Bukarestben nyit központot az Ahold Delhaize

Bukarestben nyit összeurópai informatikai központot a világ legnagyobb kiskereskedői közé tartozó holland-belga hagyományos és online kiskereskedelmi vállalat, az Ahold Delhaize - közölte szerdán a vállalat.
2024. 04. 25. 14:30
Megosztás:

Újra megnyílik a Tudományos Mecenatúra program

A korábbi hasonló célú pályázat folytatásaként újra megnyílik a Tudományos Mecenatúra program, amely idén egymilliárd forintos keretösszeggel segíti a hazai tudományos eredmények láthatóságát és a magyar kutatói közösség bekapcsolódását a nemzetközi vérkeringésbe - tájékoztatta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szerdán az MTI-t.
2024. 04. 25. 14:00
Megosztás: