kézilabda BL;

2021-10-17 20:30:00

Patthelyzet a thriller után

Hihetetlenül kiélezett mérkőzésen ikszelt itthon a Ferencváros, míg a Győr idegenben újabb BL-rekordot állított fel.

„Nagyon szeretem az Esbjerg elleni meccseket, mindegyik kemény taktikai küzdelem. Nem voltunk elég élesek, és jobban kellett volna védekeznünk ahhoz, hogy nyerjünk, de öt perccel a vége előtt még úgy voltam, örülnék a döntetlennek is” – idézte az európai szövetség honlapja Elek Gábort, a Ferencváros edzőjét, miután csapata a női Bajnokok Ligája negyedik fordulójában 31-31-es döntetlent játszott a dán Esbjerggel.

Kollégája, Jesper Jensen hasonló szellemben értékelt, elismerően méltatta a Ferencváros erényeit: „Az FTC ellen mindig úgy érzem, hogy sakkjátékot játszunk, ezért nagyon büszke vagyok a lányokra, hiszen hiányzókkal, többek között két balkezesünk nélkül hoztak el egy pontot. Száz százalékig mindent beletettünk a mérkőzésbe, egy olyan erős csapat ellen, amelyiknek jó játékosai és jó edzője van.”

Az egymás kölcsönös körbe udvarlása ezúttal reális minősítésnek tűnt, hiszen a magyar bajnok és a dán élcsapat (amelyik ugyan a nyáron végződött bajnokságban nem került a dobogóra, de az előtte levő két szezonban egyeduralkodó volt), krimibe illő meccset játszott, holott a jövevények a sok sérülés miatt mindössze tíz mezőnyjátékost neveztek. Tovább árnyalta a képet, hogy számára teljesen szokatlan helyen, a csoport élén kezdhette a partit az FTC, miután az előző heti, rosztovi bravúrgyőzelem minden volt, csak előre tervezhető nem; ezzel egyúttal beállította a klubrekordot is a csapat, tudniillik a 2016/17 -es szezon óta először fordult elő, hogy a Ferencváros négy forduló után is vereség nélkül álljon a BL-ben.

Az FTC ügyesen kihasználta, hogy a dán együttes láthatóan takarékos üzemmódban kezdett, és lendületes támadásokkal operált (11-8), de a vendégcsapat ekkor agresszívabb védekezésre váltott. Döntetlennel fordultak a csapatok (16-16), és Henny Reistad révén a második félidő elején is remekül tartotta magát az Esbjerg, s már két góllal is vezetett (23-25).

„Ezzel a védekezéssel nem lehet meccset nyerni” – harsogta Elek Gábor egy időkérésnél, majd a zöldek holland világbajnoka, Angela Malestein góljaival kétszer is egyenlített az FTC, amelynek kapujában Bíró Blanka bravúrokat mutatott be. Az utolsó percben döntetlennél támadhatott az FTC, majd a vendég tréner fél perccel a vége előtt időt kért (31-31). Az őrülten izgalmas pillanatokat mindenki állva követte, majd hat másodperccel a vége előtt egy dán fölé után Elek Gábor is időt kért. Az akciót azonban nem sikerült befejezni, maradt a mindkét fél által igazságosnak mondott döntetlen a thriller végén. Az FTC sokat köszönhet a zsenialitását ezen a napon megcsillantó Malesteinnek, aki végig tartotta a lépést a dánok világsztárjával, Reistaddal, és egyaránt 10-10 góllal zártak. A két győzelemmel és két döntetlennel álló FTC csak rosszabb gólaránya miatt második a csoportjában.

A másik ágon a Győr háromból hárommal, százszázalékos teljesítménnyel vezette saját csoportját a forduló előtt, és utóbbin nem is változtatott: a dán bajnoki címvédő, az Odense amúgy nem saját csarnokában, hanem Gudméban fogadta az ötszörös magyar BL-győztest, miután saját arénájában a dán nemzetközi tollaslabda bajnokságot rendezték. Az elején kiélezett meccset hozott ez a párharc is, de aztán a Győr norvég kapuvédője, Silje Solberg olyat művelt, amire nehéz jelzőt találni: a mérkőzés első félidejében 48 százalékos hatékonyságot prezentált, ami egészen kivételes szám, gyakorlatilag minden második dán lövést kifogta (a szakemberek már 35 százaléknál megnyalják a szájuk szélét…).

Az első harminc percet egy 4-0-s sorozattal zárta rövidre a Győr (11-16), a Schatzl Nadine, Stine Oftedal, Estelle Nze Minko trió pedig letörte az Odense ellenállását, a vége: 26-31 a Győrnek. Az ETO félelmetes, minden héten rekordot javít, a rendes játékidőt tekintve már 61 veretlen mérkőzésnél (53 győzelem, 8 döntetlen) tart a BL-ben, ehhez fogható sorozatot még soha, egyetlen csapatnak nem sikerült elővezetnie. Az együttes legutóbb 2018. január 26-án kapott ki, az akkor fogant kisgyermek ma már kiscsoportba jár…