Tetszett a cikk?

Koevolúció, páros reziliencia, mindfulness. Mi köze e divatos kifejezéseknek egy párkapcsolat teherbírásához, krízisekkel szembeni immunitásához?

Adri és Zsolti a harmincas éveikben járnak, két kisgyereket nevelnek. Az utóbbi két évben sok nehézségen mentek keresztül, mert Zsolti kilépett a cégtől, ahol dolgozott, és nagy kockázatot vállalt, amikor elkezdte a saját vállalkozását. Ráadásul Adri édesanyjánál ekkor diagnosztizáltak mellrákot, így az eddig sok terhet átvállaló fiatalos nagyiból kezelésre járó és támogatásra szoruló idősödő anyuka lett. Mindezt a járvány is nehezítette. A pár ennek ellenére mégis közel tudott maradni egymáshoz, és most erősebb csapatnak érzi magát, mint előtte.

Geri és Fanni négy éve alkot egy párt. Gimis szerelemként indult a kapcsolatuk, a négy évből kettőben csak hétvégente látták egymást, mert Geri vidékre jár egyetemre. Kezdetben alig várták, hogy láthassák egymást, most azonban egyre kevésbé várják a hétvégéket, amikor együtt lehetnének, akkor is sok időt töltenek külön, a saját barátaikkal. A korábban megszokott, éjszakába nyúló FaceTime beszélgetések lerövidültek egyre általánosabb hangvételű „mi történt ma veled” beszélgetésekké. Fanninak egyre többször jut eszébe, hogy ennek van-e így értelme, vagy itt az ideje kimondani, hogy ebben a kapcsolatban ennyi volt.

Rendelje meg online!

És ott van végül Zsani és Gábor. Ők voltak a tipikus álompár. Az összes barátjuk megesküdött volna arra, hogy együtt fognak megöregedni, meg hogy nekik sohasem lesznek problémáik a házasságukban. Szépen nevelték a gyerekeiket, haladtak előre a szakmai életükben. Ám mostanra, amikor már a gyerekek önjáróvá váltak, és ők végre önmagukkal meg egymással is többet foglalkozhatnának, azt érzik, hogy valami megváltozott. Gábor egyre többet van elfoglalva a munkájával, és ezzel egyre elérhetetlenebbé válik Zsani számára. Zsani pedig külön projektekbe menekül, amelyektől hasznosnak, ügyesnek, sikeresnek érzi magát – Gábor nélkül is.

Előttünk áll három kapcsolat. Különböző életciklusokban járnak, más élethelyzetekben élnek, más kihívásokkal kell megküzdeniük. Ugyanakkor sok közös dolog is jellemző rájuk. Mindannyian szerelemmel indultak, komolyan gondolták a kapcsolatukat, együtt akarták végigjárni az utat. Mitől lesz az egyik csapat sikeres, és mitől morzsolódik le a másik az út közepén? Nézzük meg egy kicsit alaposabban őket a bevezetőben említett három kifejezés lencséjén keresztül!

Koevolúció

Ezt a különös műszót Jürg Willi svájci párterapeuta találta ki az 1980-as évek végén: a kapcsolat fejlődésének különböző módozatait akarta megragadni. Ahogyan két ember egymás mellett fejlődik, a kapcsolatuk is fejlődik valamerre. Ez a fejlődés haladhat közös irányba, de ki is olthatja egymást.

Mindannyian átélünk különböző hatásokat, amelyek formálnak bennünket. Olvasunk könyveket, amelyek befolyásolják a gondolkodásunkat, találkozunk emberekkel, akik új perspektívákat nyitnak meg előttünk, haladunk az önismeretünkben, amely során jobban megértjük a saját működésünket. A kulcs, hogy ezeket az ingereket és fejlődési irányokat megosztjuk-e egymással, és ezzel lehetőséget adunk-e egymásnak a rugalmas idomuláshoz, vagy ketten két különböző irányba fejlődünk, azaz szétfejlődünk egymástól.

Egymás világában

Az olyan sikeres párok, mint Adri és Zsolt képesek a nehézségek közepette is képben tartani a másikat arról, hogy mi zajlik bennük, milyen irányba haladnak, és mi esne jól nekik a másiktól a saját fejlődésük támogatására. Nem arról van szó, hogy ugyanazt szeretik, vagy mindenben egyformák lennének. Hanem hogy a különbözőségeiket tisztelettel kezelik, és képesek az eltérő dolgokban is érdeklődést mutatni és támogatást nyújtani. Ezért megértve, elismerve és támogatva érzik magukat.

Talán Zsani és Gábor pontosan itt megy el egymás mellett. Már nem fontos számukra, hogy benne legyenek egymás világában. Már fontosabb a saját fejlődésük, mint a közös változás. Így sodródnak lassan, alig észrevehetően egyre távolabb és távolabb egymástól.

Olvassa tovább Mihalec Gábor párterapeuta cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.

Vegyen részt a következő ingyenes, online HVG Extra Pszichológia Szalonon, ahol Nógrádi Csilla és Harmat László pszichológusokkal beszélgetünk a testi-lelki egészségről. További infók itt.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.