eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Lovely granddaughter walking with senior woman holding stick in park and wearing mask for safety against covid-19. Happy old grandmother enjoying walking in park with girl. Smiling elderly woman with happy caregiver in park relaxing after quarantine due to coronavirus outbreak and lockdown.
Nyitókép: Ridofranz/Getty Images

Van, hogy a semminél is rosszabb a virtuális kapcsolattartás

A nagyszülők korosztálya csak magányosabbnak érzi magát a virtuális kapcsolattartástól – derült ki egy közelmúltbeli kutatásból.

Telefon, videóhívás és a virtuális kapcsolattartás további formái jellemezték a hatvan év feletti korosztály pandémia alatti kapcsolatait: depressziósabbnak és magányosabbnak érezték magukat az idősek ettől, mintha semmilyen kontaktban nem lettek volna barátaikkal és rokonaikkal. Ez még a kutatókat is meglepte – írta a The Guardian.

"Meglepett bennünket, hogy az az idős ember, akinek csak virtuális kapcsolata volt a bezártság alatt, nagyobb magányt és több negatív mentális egészségi hatást tapasztalt, mint az az idős ember, akinek egyáltalán nem volt kapcsolata más emberekkel" – mondta Yang Hu, a Lancasteri Egyetem munkatársa, a frissen közzétett kutatás társszerzője.

"Arra számítottunk, hogy a virtuális kapcsolat jobb, mint a teljes elszigeteltség, de úgy tűnik, hogy az idősek esetében nem ez a helyzet"

– tette hozzá.

Stresszes megtanulni a folyamatot

A problémát az jelenti, hogy az idősebbek nem annyira gyakorlottak a kapcsolattartás ezen formájában, annak megtanulása pedig extra stresszt jelentett számukra. Még azok is, akik egyébként jól tudják használni a technológiát, stresszesnek tartották, hogy folyamatosan így tudnak csak kapcsolatban maradni szeretteikkel.

"A digitális kommunikációs eszközök használatának való kitettség szintén kiégést okozhat. Az eredmények nagyon következetesek" – mondta Hu, aki az Egyesült Királyságban 5148, az Egyesült Államokban pedig 1391 hatvan év feletti ember adatait gyűjtötte a világjárvány előtt és alatt. "Nemcsak a magány érzetét rontott a virtuális kapcsolattartás, hanem az általános mentális egészségen is:

az emberek depressziósabbak, elszigeteltebbek voltak,

boldogtalanabbnak érezték magukat a virtuális kapcsolattartás közvetlen következményeként" – mondta.

Hu szerint emiatt érdemesebb lenne a személyes találkozási lehetőségek biztonságosabbá tételére hangsúlyt fektetni a jövőben, illetve az idősebbek digitális kompetenciáit is javítani szükséges. Hozzátette, hogy az eredmények a kizárólag digitális jövő korlátai mellett a népesség elöregedésére válaszul hosszabb távon a digitálisan megerősített jövő ígéretét vázolták fel.

Választ kell adni a problémára

"A politikai döntéshozóknak és a szakembereknek intézkedéseket kell hozniuk annak érdekében, hogy megelőzzék és enyhítsék a háztartásközpontú világjárványra adott válaszok lehetséges nem szándékolt következményeit a mentális jólétre" – mondta.

Szakértők az eredmények kapcsán elmondták: van, akinél előnye is van a virtuális kapcsolattartásnak, de ez a típusú közelség erősítheti is a szeretett személyek hiányát. Brit adatok szerint azoknak az 50-70 éveseknek a körében, akik már korábban is használták az internetet, szignifikánsan megnövekedett az online aktivitása a pandémia alatt, de azok, akik nem internetfelhasználók, nagyon nehézkessé vált kapcsolattartása az idősebb generációval. Még azok, akik alkalmazni tudták ezeket a módszereket, is úgy vélekedtek, nem tudja pótolni az együttlétet a technológia.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×