Remifemin Plus
Remifemin Plus
Tetszett a cikk?

Szerencsére a menopauza ma már nem számít olyan tabutémának, mint az elmúlt évtizedekben. Számos információ elérhető a változókorról, legalábbis sokkal több, mint korábban, így ez a nők számára jó lehetőség arra, hogy alaposan felkészüljenek és könnyebben éljék meg ezt a korszakot.

A menopauza hosszú távú következményei

Mielőtt leírjuk, hogy mit lehet tenni azért, hogy felkészüljünk a változókorra, fontos tudnunk azt, hogy egészen pontosan, mit is szeretnénk megelőzni, milyen hosszú távú következményei lehetnek a változókori hormonszintcsökkenésnek a testünkre és a lelkünkre is.  A tünetek megjelenése és intenzitása egyébként egyénenként eltérő lehet.

  • Gyakori és nagyon kellemetlen tünetnek számítanak a hőhullámok és az alvászavarok – ezek hosszú távon befolyásolhatják az életminőséget és a mentális egészséget is.
  • A hormonális változások hatással lehetnek az idegrendszer működésére, és növelhetik a hangulatingadozások, szorongás és depresszió kockázatát.
  • A hormonális változások befolyásolhatják a hüvely nedvességét és rugalmasságát, ami szexuális diszfunkcióhoz vezethet, például fájdalmat okozhat szex közben.
  • A menopauza utáni hormonhiány talán legismertebb következménye a csontritkulás, vagyis az oszteoporózis, ez sajnos növelheti a csonttörések előfordulását.
  • A hormonális változások növelhetik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, például az érelmeszesedés és a szívbetegségek kialakulását.
  • A változókorral járó hormonális változások hozzájárulhatnak a koleszterinszint emelkedéséhez, ami sajnos szintén a szívbetegségek kockázatát fokozza.

Készüljünk fel a változókorra időben!

Teljesen természetes, hogy szeretnénk minél egyszerűbben és minél gyorsabban túl lenni a problémáinkon. Sajnos – ahogy sok más egészségi probléma esetén – itt sincs egyetlen varázsmódszer vagy csodatipp, viszont nagyon sok mindent lehet tenni, hogy csökkentsük a kockázatokat és minimalizáljunk bizonyos tüneteket. Az alábbi javaslatok közül több pont akár általánosnak is tűnhet, ugyanakkor ezek betartásával tudományosan bizonyítottan sokat tehetünk az egészségünkért a változókor idején is.

Nagyon-nagyon fontos, hogy olvassunk, tájékozódjunk előre, legyünk képben azzal, hogy mi várhat ránk! Így, ha a tünetek közül valamelyik felüti a fejét, sokkal tudatosabban, talán kevesebb szorongással állunk elébe, hiszen tudjuk, hogy mi történik velünk és mi a teendő. Ne szégyelljünk orvoshoz fordulni: keressünk olyan szakembert, akiben megbízunk, akitől minden információt megkapunk, aki komolyan vesz bennünket! A megelőzésben nagyon fontos szerepe van a rendszeres testmozgásnak, emellett a kiegyensúlyozott táplálkozás és az elegendő alvás is hozzájárulhat a jóllétünkhöz a klimax éveiben.

Lehetőség van úgynevezett hormonpótló kezelésre (HPK), ez egy olyan terápiás megközelítés, amelynek célja a menopauzával járó hormonhiány kezelése és a tünetek enyhítése. Ez mindenképp orvosi kompetencia! A megfelelő kalciumbevitel elősegítheti a csontok egészségét és csökkentheti az oszteoporózis kockázatát, amely a menopauza után sokakat érint. A D-vitamin segíthet a kalcium felszívódásában és az immunrendszer erősítésében, ami ugyancsak fontos lehet a menopauzát követően.

Érdemes különböző stresszkezelési technikákat elsajátítani és megkeresni a számunkra ideális módszert. A dohányzás súlyosbíthatja a klimaxos tüneteket, és növelheti a kardiovaszkuláris problémák kockázatát csakúgy, mint az alkoholfogyasztás, így ezeket érdemes kerülni.

A rendszeres egészségügyi szűréseken való részvétellel csökkenthetjük a testi betegségek kialakulásának kockázatát, lelkileg pedig sokat segíthet egy támogató közösség, csoport felkeresése, amely erősítheti bennünk a „nem vagyunk egyedül” érzést. Ne féljünk bevonni a családunkat, barátainkat – osszuk meg az érzéseinket, mondjuk el, hogy min megyünk keresztül, hiszen egy támogató közeg a közvetlen környezetünkben is sokat segíthet! Néhány menopauza-barát munkahely Magyarországon is elérhető már, ahol információval „látják el”, és empátiával kezelik az érintett kollégákat.

Természetes segítségek a menopauza tüneteinek enyhítésére

A fentiekből látszik, hogy több lehetőség is van a menopauza tüneteinek enyhítésére. Mindenképp érdemes szakemberrel konzultálni, aki segít abban, hogy a sok lehetőség közül megtaláljuk a számunkra legkedvezőbbet. Vannak például olyan gyógynövények, amelyek sokat enyhíthetnek a tüneteinken. Ott van például poloskavész nevű gyógynövény, amelynek a gyökerét és gumóját gyakran használják kivonatok, kapszulák vagy tea formájában. Az összetevői között olyan vegyületek találhatók, amelyeknek nincs ösztrogénszerű hatása, a hormoncsökkenés okozta tüneteket – hőhullámokat, verejtékezést, alvási problémákat – más úton képes enyhíteni. Hangulatjavító hatása is van, ahogy az orbáncfűnek is, amelyet szintén ajánlanak változókorban. Az orbáncfű szorongáscsökkentő is lehet, és segíthet például az alvászavarok leküzdésében is. Számos nyugtató, feszültségoldó hatású gyógynövényt ismerünk – ilyen például a kamilla, citromfű, golgotavirág, levendula, vagy a macskagyökér –, amelyeknek főzetét, illóolaját vagy szájon át szedhető kivonatát is alkalmazhatjuk a változókori lelki tünetek enyhítésére.

Ezek mellett ott vannak még az ún. fitoösztrogének is: ezek olyan növényi vegyületek, amelyek az emberi szervezet ösztrogénreceptoraihoz kötődve az ösztrogén hormonhoz hasonló hatást tudnak kifejteni. A fitoösztrogének számos növényi forrásban megtalálhatók, például szójatermékekben, lenmagban, vörös lóherében. Fontos megjegyezni, hogy a fitoösztrogének ösztrogénszerű hatása miatt a kockázat és előny aránya egyénenként változhat.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy ha időben felismerjük és teszünk is a menopauza okozta panaszaink minimalizálásáért, valamint ha szükséges, szakember segítségével megkeressük a megfelelő kezelési módszert, akkor sokkal jobb életminőségben élhetjük a változókori mindennapjainkat.

Hirdetés

Változókor könnyedén, hormonmentesen

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében segíthet a Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt fitoösztrogéneket sem. Összetevői, a speciális poloskavész- és orbáncfűkivonat igazoltan hatásos és biztonságos a hőhullámok, izzadás, alvásproblémák és a zavaró lelki panaszok mérséklésére. Hosszan tartó szedése ajánlott.

Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.
www.remifemin.hu

Remifemin Plus


Az oldalon elhelyezett tartalom a Remifemin Plus forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.