eur:
388.61
usd:
360.99
bux:
0
2024. május 7. kedd Gizella
(B-j) Radoslaw Sikorski lengyel és Jan Lipavsky cseh külügyminiszter, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Juraj Blanár szlovák külügyminiszter sajtóértekezletet tart a visegrádi országok (V4) prágai találkozóján 2024. március 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Gönczi Róbert: a migrációs paktum újra összehozza Budapestet, Pozsonyt és Varsót

Az április 10-én elfogadott uniós migrációs paktum nemcsak magyar és lengyel ellenállásra számíthat, de nem kér belőle Litvánia sem, és újratárgyalást kérnek a mediterrán ötök is.

Az Európai Parlament április 10-én megszavazta a migrációs és menekültügyi paktumot, azóta több tagállam is tiltakozott a tervezettel kapcsolatban. Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője az InfoRádió érdeklődésére részletesen beszámolt arról, hogy mely tagországok támadják a frissen megszületett megállapodást.

Magyarország és Lengyelország már a kezdetektől a paktum ellen szólalt fel, főként az újraelosztási mechanizmus, az úgynevezett kvótamigránsok rendszere miatt. A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi paktum abban különbözik a korábbi relokációs rendszertől, hogy míg 2015-ben a direktíva azt szerette volna elérni, hogy mindenki fogadjon be kvóták szerint migránsokat, addig a jelenlegi paktum ezt csak egyfajta megoldásként írja elő a szolidaritási mechanizmuson belül, amit ki lehet váltani fejösszeggel vagy nemzeti hozzájárulással a frontországok megsegítésére.

"Magyarország és Lengyelország szerint ezt mindenféleképpen ki kellene venni ebből a paktumból. A két állam szerint a relokációs mechanizmus nem megoldja az irreguláris migrációt, hanem mindössze menedzselni próbálja, és egyetért abban, hogy külső tényezőkre kellene inkább fókuszálni, hogy hogyan lehetne megállítani az Európába irányuló migrációt összességében" – mondta a migrációkutató, és hozzátette, ehhez a pároshoz csatlakozott kis késéssel Szlovákia is. Emiatt úgy látja, hogy Csehország kivételével – amely kitart amellett, hogy tartózkodni fog a paktum további tárgyalásain – a visegrádi négyeket ez a téma összehozhatja, és szerinte

"úgy néz ki, mintha Pozsony, Budapest és Varsó hosszú évek különállását követően erre a témára ismét össze tudott volna állni."

Ezen a csoporton kívül Litvánia elnöke, Gitanas Nauseda jelentette be nemrég, hogy nem támogatják a relokációs mechanizmust, ugyanakkor kijelentette azt is, hogy nem tartja kiemelkedő problémának, hogy a fejösszeget kifizessék a kvótamigránsok után. Ez 13 millió euró körüli összeg, ezt elbírja a litván államháztartás az államfő szerint. Gönczi Róbert szerint a döntésben az a különösen érdekes, hogy a balti államok 2015-ben elfogadták a kvótamigránsokat, és Észtország, Lettország és Litvánia országonként befogadott 130-250 migránst, de azt tapasztalták, hogy kevesebb, mint egy év alatt a 90 százalékuk eltűnt: feltételezhetően a belügyminisztériumok adatai szerint nyugat- és észak-európai országokba távoztak a schengeni övezet nyitott határain keresztül.

Ugyancsak kifogásolják a paktum több pontját a mediterrán frontországok is. Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Málta és Görögország április 22-én egyeztetett a Kanári-szigeteken, mert súlyosan érintettek az európai migrációs válságban elsősorban a Földközi-tengeri illegális útvonalak miatt.

"Ők következetesen azt kommunikálják az elmúlt kilenc évben, hogy az uniós migrációs politika nem megfelelő irányt követ, ugyanakkor ők nagyon sokáig támogatták a paktumot, mert abban reménykedtek, hogy majd az fókuszál a tengeri határok védelmére is, megerősíti a Frontex, az Európai Védelmi Ügynökség szerepét. Amikor azt látták, hogy ez nem valósult meg, és egy menedzselési kísérletről van szó, kijelentették, hogy a paktum újratárgyalására lenne szükség minél hamarabb" – mondta Gönczi Róbert.

A Migrációkutató Intézet elemzője szerint az ellenállás miatt nem lesz gyors döntés a paktum ügyében, sőt mivel most következik a magyar, majd a lengyel soros elnökség, valószínűleg tolódni fog az elfogadott paktum bevezetése. A szakértő úgy véli,

2026 előtt semmiféleképpen nem léphet hatályba az EP által elfogadott migrációs paktum,

és nagy a valószínűsége, hogy részletkérdéseiben újra tárgyalásokra kerülhet sor. "Ennek már az Európai Tanács lesz a terepe, ahol bár vétójog nincsen, minősített többségi szavazással fog folyni a szavazás, ahogy növekszik a paktumot elutasító országok száma úgy változhat, annak a tartalma is" – mondta Gönczi Róbert.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Oroszország nukleáris gyakorlatot tart, több települést elfoglalt az orosz hadsereg - Híreink az ukrán frontról kedden

Oroszország nukleáris gyakorlatot tart, több települést elfoglalt az orosz hadsereg - Híreink az ukrán frontról kedden

24 óra alatt két települést is elfoglalt az orosz hadsereg Ukrajnában, egyet a harkivi Kupjanszk mellett, egyet a donyecki Avgyijivkától nyugatra. Oroszország kormánya tegnap bejelentette, hogy gyakorlatot tartanak az orosz harcászati csapásmérő erők. Az Egyesült Államok felpörgette az ATACMS típusú nagy hatótávolságú rakéták gyártását, melyből várhatóan Ukrajna is nagy mennyiséggel kap majd. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×