szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt néhány napban a füstfelhők Kanadából Grönlandon és Izlandon át Norvégiába is eljutottak.

A több száz kanadai erdőtűz füstje, amely már az Egyesült Államok egy részét is beborította több mint 75 millió embert veszélyeztetve, megérkezett Norvégiába. A norvégiai Éghajlat- és Környezetkutató Intézet (NILU) tudósai nagyon érzékeny műszerekkel tudták kimutatni a füst növekedését, majd előrejelzési modellezéssel igazolni annak eredetét.

Norvégiában érezhető lehet a füst szaga, és enyhe ködként látható is, de az Egyesült Államok veszélyes szennyezéssel érintett részeivel ellentétben az észak-európai országban élőknek nem kell egészségügyi hatásokkal számolniuk. Az egyik kutató azzal nyugtatta az embereket, hogy az ilyen nagy távolságokból érkező füst már nagyon felhígul.

Az elkövetkező napokban a füstfelhő várhatóan tovább terjed Európa egyes részein, de nem valószínű, hogy érezni lehet majd a füst szagát vagy észrevenni azt - mondta a szakértő.

Nem szokatlan, hogy az erdőtüzek füstje nagy távolságokat tesz meg. 2020-ban a kaliforniai erdőtüzek füstjét észlelték az egyik, mélyen az északi sarkkörön belül található norvég szigetcsoporton.

Az erdőtüzek füstjének káros éghajlati hatásai vannak, például azért, mert korom rakódik le a hóra és a jégre, a felszín így több hőt képes elnyelni, ez pedig felgyorsítja az Északi-sarkvidék felmelegedését. A körforgás ördögi: az Északi-sarkvidék már most is mintegy négyszer gyorsabban melegszik, mint a világ többi része, aminek globális következményei vannak, többek között az olyan szélsőséges időjárási események, mint a hőhullámok, az erdőtüzek és az árvizek.

Sötétség, feszült csend és tábortűzszag uralkodik New Yorkban

Az, hogy 2025-től minden nagyvállalat számára kötelező lesz a fenntarthatósági jelentés, ösztönözheti az irodákat a fenntartható működésre. Hol járunk most a papírmentes iroda felé vezető úton? - erről kérdeztük a Követ Egyesületet.