szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

David Pressman nagykövet szerint nem azért nem hívták meg a magyar kormányt a washingtoni demokráciacsúcsra, mert a volt elnök, Donald Trump barátai.

Háttérbeszélgetést tartott néhány újságíróval David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete, ahol a 444.hu beszámolója szerint szóba került a Washingtonban éppen zajló nemzetközi demokráciacsúcs is, amelyre megint nem hívták meg a magyar kormányt.

A Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium ezt azzal magyarázta, hogy „Joe Biden nem szokta meghívni Donald Trump barátait. Magyarország sem a háború, sem a migráció, sem a gender ügyében nem ért egyet Biden elnök politikájával. Ezekben a kérdésekben Trump elnök úrral értünk egyet”.

David Pressman szerint ez félreértés. A lap szerint a nagykövet azt mondta, hogy a meghívás elmaradása nem a korábbi vagy a mostani elnökhöz fűződő barátsággal függ össze, hanem azzal, hogy egy ország kormánya mennyire elkötelezett a demokratikus értékek iránt.

Arra, hogy a magyar kormányé megkérdőjelezhető, példát hozott:

A magyar kormány nemrégiben újra meghosszabbította a veszélyhelyzetet, és ezzel a különböző veszélyhelyzetek már több mint 2547 napja érvényben vannak Magyarországon, és ezalatt a kormány rendeleti úton hozhat törvényeket, a magyar parlament kikerülésével.”

A Magyarországon életben lévő válság-, illetve veszélyhelyzetek lehetőséget adnak a kormánynak arra, hogy rendeleti úton is hozzon törvényeket. A „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet” 2016 márciusa óta hosszabbítgatják, 2020-ban pedig a koronavírus-járvány miatt vezettek be veszélyhelyzetet, amely nagyban kibővítette a rendeleti kormányzás lehetőségét. Ezt a pandémia lecsengésével eltörölték, de bevezették helyette a háborús- és a hozzá kapcsolódó energetikai veszélyhelyzet. A lap emlékeztetett: tavaly 267 kormányrendelet született veszélyhelyzetre hivatkozva, köztük a költségvetés átalakítása és az adótörvények módosítása.

Mostantól 180 napra hosszabbíthatja meg a veszélyhelyzetet az Országgyűlés - de azt akárhányszor

A kormány szerint ezzel a veszélyhelyzetet az uniós gyakorlathoz igazították hozzá. Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.