Oroszország;Ukrajna;nagykövet;interjú;háború;Észtország;

2023-03-29 19:54:00

„A béke Ukrajnában csak az Ukrajna által meghatározott feltételek mellett jöhet el”

Az ukrajnai konfliktus lezárásának módja hosszú időre meghatározza Európa jövőjét. A tartós béke feltétele az oroszok kiszorítása és felelősségre vonása, illetve Ukrajna euro-atlanti integrációja – erről beszélt lapunknak Raul Toomas budapesti észt nagykövet, aki szerint csak azok háborúpártiak, akik a háborút kirobbantották.

Milyen megfontolások határozták meg Észtország jelenlegi álláspontját Ukrajna elleni orosz háborúban?

Észtország történelme rendkívül hasonlít Ukrajnára, hiszen mindketten több mint 50 évig szenvedtünk az orosz megszállástól. Népünk emlékszik arra, mit jelent, ha egy agresszív szomszéd megszállja, és tisztában van azzal, hogy a béke önmagában nem mindig jelent szabadságot is. Ukrajna győzelme azért is fontos, hogy véget vessünk az orosz hódító háborúk végtelen körforgásának. Hogy miként zárul le az ukrajnai háború, az hosszú időre meghatározza Európa békéjét. Az Ukrajna elleni orosz agresszió megmutatta, hogy Ukrajna nem lehet semleges, és hogy az úgynevezett “szürke zónák” Európában a konfliktusok és az instabilitás forrásai. Ukrajnának az Európai Unióban van a helye, a háború után pedig a NATO-ban.

Úgy tűnik, egyesek két kategóriába akarják osztani a politikai vezetőket az ukrán háborúval kapcsolatban: háború- és békepártiakra. Észtország melyikbe tartozik?

Észtország Ukrajna-párti. Támogatjuk a nemzetközi jogot, az ENSZ Alapokmányát és az annak betartására és védelmére vállalt kötelezettségeket. Elszámoltatás-pártiak is vagyunk, és egy pillanatig sem támogatjuk, hogy más országok megszállják szomszédjaikat és ártatlan embereket gyilkoljanak. A béke Ukrajnában csak az Ukrajna által meghatározott feltételek mellett jöhet el, és csak akkor, ha Ukrajna ezt kívánja.

Ön szerint van értelme ennek a háború- és békepárti a felosztásnak?

Mint korábban már említettem, Észtország Ukrajna-párti. A háborúpárti vagy békepárti dichotómiában valójában csak azok háborúpártiak, akik a háborút kirobbantották. Észtország támogatja a béketárgyalásokat, de csak akkor, ha azok Ukrajna feltételei szerint zajlanak, függetlenségük és területi határaik teljes tiszteletben tartásával.

Észtország a legnagyobb támogatója az Ukrajnának nyújtott egy főre jutó katonai segély tekintetében. Miért ad az észt kormány annyi fegyverzetet Ukrajnának, mintha a saját biztonságuk múlna rajta?

Országunk és a régió biztonsága és fenntarthatósága Ukrajna jövőjétől függ. Ezért minden lehetséges módon segítjük Ukrajnát. Ráadásul egy szuverén állam elleni agresszió Európa szívében egész Európa biztonságát és az általunk nagyra tartott értékeket fenyegeti. Ukrajna szuverenitása és területi integritása iránti támogatásunk megingathatatlan, és továbbra is átfogó segítséget nyújtunk Ukrajnának, amíg az meg nem nyeri a háborút.

Eddig mintegy 400 millió euró, azaz a GDP több mint 1 százalékának megfelelő katonai támogatást nyújtottunk Ukrajnának. Az eddigi adományaink között szerepeltek a Javelin páncéltörő rakétarendszerhez való rakéták, tarackok, páncéltörő aknák, páncéltörő gránátvetők, mozsárágyúk, járművek, kommunikációs berendezések, orvosi felszerelések, egyéni védőfelszerelések (sisakok stb.) és száraz élelmiszercsomagok.

Nemcsak Ukrajna katonai és védelmi rendszerének megerősítése, hanem a humanitárius segítség és a fejlesztési erőfeszítések támogatása is fontos számunkra.

Németországgal együttműködve Észtország két tábori kórházat és orvosi felszereléseket adományozott Ukrajnának közel 15 millió euró értékben. Most egy harmadik tábori kórházat adományoztunk Ukrajnának Hollandiával és Norvégiával együttműködve, akik 7,8 millió euróval támogatták a projektet.

Észtország legújabb segélycsomagja félautomata puskákat, mesterlövészpuskákat, céltávcsöveket, távcsöveket, lőszereket, egyéni és speciális felszereléseket, járőrhajókat és hőkamerákat tartalmaz. Ezenkívül orvosi felszereléseket is adományozunk. A katonai segély teljes értéke 494 300 euró. A felszerelések adományozásával a honvédség kiképzése és háborús képességei nem szenvednek csorbát.

Észtország összesen több mint 23,1 millió euró értékű humanitárius segítséget és 6 millió euró értékű fejlesztési együttműködési és újjáépítési támogatást nyújtott Ukrajnának. Humanitárius segítségnyújtásunk a háború által leginkább sújtott területekre, a menekültekre és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyekre, valamint a nemzetközi szervezetekre irányul.

Észtország aktívan részt vesz Ukrajna újjáépítésében, különös tekintettel Zsitomir régióra [északnyugat-ukrajnai térség, az ukrajnai lengyel kisebbség központja - a szerk.]. A hangsúlyt az infrastruktúrára és a középületekre, valamint a nők és gyermekek rehabilitációjára helyezzük. Jelenleg egy óvoda építésén dolgozunk. Egy híd újjáépítésére is kötelezettséget vállaltunk.

Az újjáépítési erőfeszítéseknek kéz a kézben kell járniuk azokkal a reformokkal, amelyeket Ukrajnának az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz kell végrehajtania. Észtország ezért csatlakozik azokhoz a törekvésekhez, amelyek támogatják Ukrajnát abban, hogy folytassa reformprogramját és teljesítse az uniós ütemterv kritériumait, elsősorban a korrupció és a pénzmosás elleni küzdelem területén. Készek vagyunk hozzájárulni az ukrán tisztviselők képzéséhez is.

Nyugaton egyesek „Ukrajna-fáradtságról” beszélnek, arról, hogy az emberek egyre kevésbé hajlanak arra, hogy támogassák az ukránok szabadságharcát. Úgy látja, hogy ez a jelenség Észtországban is, és tesz-e valamit a kormány az ellensúlyozására?

Emlékszünk a saját történelmünkre, hogy milyenek ezek az atrocitások, és hogy hova vezethetnek. Ezért mi, mint nemzet, addig vagyunk hajlandóak támogatni Ukrajnát, ameddig csak szükséges. Nincs még egy olyan fáradt ország, mint Ukrajna. Még ha a fáradtság növekszik is Európában, nem szabad elfelejtenünk, hogy Ukrajna nemcsak a saját függetlenségéért és szuverenitásáért küzd, hanem a miénkért is.

Ha Vlagyimir Putyin orosz elnök győzne, akkor azt az üzenetet vonhatná le ő és más önkényuralmi rezsimek is, hogy erőszakkal is elérhetik céljaikat. Ez veszélyesebbé tenné a világot, minket pedig sebezhetőbbé. Tehát a saját biztonsági érdekünk, hogy támogassuk Ukrajnát. Lenyűgöző, ahogyan az európai közvélemény reagált erre a háborúra. Ezt a lendületet azonban nem szabad elveszítenünk Ukrajna győzelme előtt.

Tartós béke Európában csak akkor lehetséges, ha a háborús agresszort végre kiszorítjuk, ha Oroszországot felelősségre vonjuk bűneiért, és ha az európai biztonságban észrevehető szürke zónák a múlté lesznek. Azzal, hogy minden támogatást megadunk Ukrajnának, fokozzuk a szankciókat és nemzetközi szinten elszigeteljük Oroszországot, olyan mértékben kell megnövelnünk az agresszió költségeit Oroszország számára, hogy kénytelen legyen befejezni ezt a háborút.

Nem engedhetjük, hogy háborús fáradtság uralkodjon el rajtunk, amikor közös értékeink és Ukrajna államiságának kérdése a tét. Úgy gondoljuk, hogy az észtek jól megértik ennek a háborúnak a súlyosságát és lehetséges következményeit. Államunknak segítségére kell sietnie azoknak, akiknek segítségre van szükségük, különösen válság idején. Ezt megtettük a jelenlegi kormánnyal, és szükség esetén a jövőben is így fogunk tenni.

Lát-e esélyt az észt kormány arra, hogy a NATO közvetlenül részt vegyen a háborúban?

A NATO Ukrajna mellett áll, amíg szükséges. Úgy gondoljuk, hogy a NATO-tagállamok továbbra is példátlan támogatást nyújtanak, hogy segítsenek Ukrajnának fenntartani az önvédelemhez való jogát, és hogy segítsenek fenntartani a szabályokon alapuló nemzetközi rendet. A NATO-szövetségesek egységesen támogatják Ukrajnát, és büszkék arra, hogy a világ minden tájáról érkező partnerekkel együtt nemzetközi szolidaritást tanúsítanak Ukrajna iránt.

Egyértelmű, hogy Ukrajna háború utáni integrációja az euroatlanti struktúrákba hozzájárulna az európai béke és stabilitás eléréséhez. Véleményünk szerint nincs értelme "biztonsági garanciákról" beszélni - az egyetlen biztonsági garancia, ami számít, az a NATO-tagság.

Mindent egybevéve a NATO kollektív védelmi szervezet, és a döntések konszenzus alapján születnek. Mindeddig nem volt szó arról, hogy a NATO-tagállamok csapatokat küldenének Ukrajnába.

Milyen békemegállapodást képzel el Észtország? Mit tekint az észt kormány a tűzszünet és a béketárgyalások minimálisan szükséges feltételeinek?

Észtország békevíziója tükrözi Ukrajna elképzeléseit. Ők fogják megfogalmazni a követeléseiket, mi pedig megpróbáljuk őket minden lehetséges módon támogatni. Támogatjuk a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által javasolt 10 pontos béketervet. A béketárgyalások minimális feltétele Oroszország kivonulása Ukrajna területéről, valamint Ukrajna szuverenitásának és függetlenségének tiszteletben tartása. A béke feltételeinek megteremtéséhez Oroszország ukrajnai agressziójának nemzetközi jogi vizsgálatára is szükség van. Mivel a Nemzetközi Büntetőbíróságnak erre nincs mandátuma, az Ukrajnában elkövetett agresszió bűntettére külön törvényszéket kell létrehozni, amely lehetővé tenné, hogy az orosz vezetését, beleértve Putyint is, bíróság elé állítsák.

Hogyan képzeli el 10 év múlva Ukrajna és Oroszország helyét Európában egy ideális forgatókönyv szerint?

Úgy gondolom, hogy a jövőről spekulálni jelenleg elég nehéz ezekben a kihívásokkal teli időkben. Bármilyen jóslat erősen utópisztikus lenne. Előbb nézzük meg, mit hoznak a következő évek.