oktatás;Rétvári Bence;pedagógusok;közalkalmazottak;kérdések;Ander Balázs;

2023-03-29 08:59:00

Látszatérvekkel indokolja az Orbán-kormány a pedagógusok közalkalmazotti státuszának eltörlését

A terv szerint az új jogviszonyról szóló törvény jövő júniusban léphet hatályba. Rétvári Bence egyebek között úgy fogalmaz, a törvény a kabinetnek azt a szándékát tükrözi, „hogy a pedagógusokra önálló, a hivatás presztízsét is tükröző hivatásrendi törvény vonatkozzon, másrészt egyszerűbbé teszi a jogalkalmazást”. Említette egyúttal a különböző fenntartású oktatási intézményeknél dolgozó tanárok közötti megkülönböztetés esetleges „megszűnését” is.

Látszatérvekkel indokolja az Orbán-kormány a pedagógusok közalkalmazotti státuszának eltörlését – derül ki Rétvári Bencének, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárának írásos válaszából, amelyet az Index vett észre.

Rétvári Bence hétfőn válaszolt Ander Balázsnak, a Jobbik parlamenti képviselőjének írásbeli kérdésére, amelyben afelől érdeklődött Pintér Sándor belügyminisztertől, hogy mikortól lehet esedékes a közalkalmazotti státusz eltörlése, egyben az új jogviszonytípus. „Kikérik-e a döntés előtt az érintettek véleményét? Ha igen, akkor az mennyire fogja befolyásolni a döntéshozatalt? Az Önök részéről milyen érvekkel tudják alátámasztani a közalkalmazotti jogállás megszüntetését a közoktatásban foglalkoztatott pedagógusok esetében?” – firtatta a jobbikos parlamenti képviselő.

Pintér nevében Rétvári azt írta, „a köznevelésben foglalkoztatottak jogállásáról és egyes kapcsolódó törvények módosításáról című törvénytervezet célja, hogy létrehozza a köznevelés ágazati sajátosságaihoz igazodó új jogviszonytípust, a »köznevelési foglakoztatotti jogviszonyt«, amely fenntartótól függetlenül minden köznevelési intézményben dolgozó pedagógus számára biztosítja a foglalkoztatás kereteit.”

Az államtitkár szerint a törvény a kabinet szándékát tükrözi, „hogy a pedagógusokra önálló, a hivatás presztízsét is tükröző hivatásrendi törvény vonatkozzon, másrészt egyszerűbbé teszi a jogalkalmazást, mivel az eddigi 3 különálló törvényben (a nemzeti köznevelésről szóló, a munka törvénykönyvéről szóló és a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény) lévő foglalkoztatási elemek egyben szerepelnek majd”. Ezáltal tehát „az ágazat sajátosságaihoz igazított saját törvény vonatkozik majd a pedagógusok foglalkoztatására” – írta.

A céljuk az, hogy az új törvény „javítsa a köznevelés eredményességét és színvonalát”, és „fontosnak tartják a minőségi teljesítmény középpontba helyezését”. Állítása szerint az új státusz értelmében „megszűnne az a megkülönböztetés is, amely az állami és az önkormányzati, valamint az egyházi és magánfenntartású intézményeknél dolgozó pedagógusok munkajogi jogállását eddig jellemezte (példája a jubileumi jutalom, amely az utóbbi körbe tartozó, munkaviszonyban álló pedagógusoknak korábban nem járt, a tervezet viszont egységesen tartalmazza)”.

A válaszból kiderül az is, a tervek szerint az erről szóló törvény 2023 júniusában léphet hatályba.

Rétvári Bence megfogalmazása szerint ezzel kapcsolatban

Hozzátette, a „tervezet társadalmi egyeztetése már elindult, és több körben fognak tárgyalni az érintett szakszervezetekkel és érdekképviseletekkel”. „Emellett az állampolgárok számára is lehetőség nyílik az online véleményezésre a kormany.hu/dokumentumtar oldalon. A beérkező vélemények feldolgozása folyamatban van. Mindezen vélemények alapos mérlegelések tárgyát képezik majd a Kormány részéről” – zárta válaszát.

Ősszel röppent fel annak híre, hogy a kormány eltörölheti a pedagógusok közalkalmazotti státuszát, de Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor még cáfolta az ezzel kapcsolatos értesüléseket.