Fidesz;Szili Katalin;lemondás;árnyékkormány;Cser-Palkovics András;DK;összeférhetetlenség;kuratórium;egyetemek;méltatlanság;alkalmatlanság;

2023-03-28 17:16:00

Lemondásra szólítja fel a Demokratikus Koalíció Cser-Palkovics Andrást és Szili Katalint az egyetemi kuratóriumi tagságról

Az ellenzéki párt árnyékkormánya alkalmatlannak tartja az uniós források elnyeréséért a pozícióikkal trükköző kormánypárti politikusokat.

Haladéktalanul lépjen vissza Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester és Szili Katalin lemondott miniszterelnöki megbízott egyetemi kuratóriumi megbízatásától – szólította fel kedden a DK árnyékkormánya mindkét kormánypárti politikust, akik az ellenzéki párt szerint nem egyszerűen alkalmatlanok a felsőoktatási intézményekben betöltött tisztségükre, hanem más problémát is látnak tevékenységükkel kapcsolatban .Az árnyékkormány lapunkhoz eljuttatott közleménye ugyanis a fideszes Cser-Palkovicsot „politikai összeférhetetlenég” terheli, míg Szili Katalint egyszerűen méltatlannak tartják.

Mindkettejüknél felvetődik, hogy szándékosan trükköztek, csakhogy a kormány mielőbb hozzájuthasson a felfüggesztett uniós forrásokhoz. Amint arról a Népszava is beszámolt, Székesfehérvár polgármestere nemrég az Óbudai Egyetemen lett Varga Mihály pénzügyminiszter helyett a kuratórium elnöke, új tagnak pedig Nagy Zoltánt – az Orbán Viktor miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltségébe tartozó – Gránit Bank vezérigazgató-helyettesét nevezték ki. Szili Katalin volt miniszterelnöki megbízott pedig már korábban is a Pécsi Tudományegyetem kuratóriumának tagja volt, de a közelmúltban papíron lemondott előbbi pozíciójáról összeférhetetlenség miatt, hogy aztán „miniszterelnöki főtanácsadóként” folytassa.

Ahogy azt elsőként megírtuk, az Európai Bizottság 2022. december 15-i hatállyal megfosztotta a részvételi lehetőségtől az Erasmus+ programban azokat a magyarországi egyetemeket, amelyek kuratóriumát valamelyik fideszes politikus vezeti. Ugyanis miniszterek és képviselők lepték el a „modellváltó” egyetemek testületeit, ami a politikai befolyásolás lehetősége mellett Magyarország nemzetközi megítélésén is súlyosan rontott. A kormány mindezek után lépett, és az Orbán-kabinet hét miniszterének és más magasrangú kormányzati tisztviselőnek is távoznia kellett az egyetemeket fenntartó alapítványok kuratórumaiból, s kezdtek trükközni a személyi döntésekkel.

A DK-s árnyékkormánya most megelégelte azt, ahogy fogalmaztak „a kormány négy hónapja semmit sem tesz, hogy megszerezze a felfüggesztett uniós pénzeket”. Szerintük a kormánynak nyilvánosságra kell hoznia az EU-val folytatott megbeszélések és az EU-nak tett ígéretek minden részletét. – Vissza kell vonulniuk az igazságszolgáltatásban és a felsőoktatásban törvénytelenül megszerzett pozícióiból, gondoskodniuk kell a bíróságok szervezetében az elmúlt 12 év során jogszabálysértő módon kikényszerített minden személyi döntés felülvizsgálatáról, valamint el kell törölniük az egyetemi „modellváltás” minden olyan elemét, amely sérti az egyetemek önállóságát – szögezte le az ellenzéki közlemény.